birgün

11° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 16.05.2019 10:58

Tarım alanları küçüldü, çiftçi sayısı azaldı

Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi Derneği (KOZA-DER) Başkanı Selahattin Bağlı tarım alanlarının ve çiftçi sayısının her geçen gün azaldığını söyledi. Türkiye’deki üretim alanlarında daralma yaşandığını aktaran Bağlı, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, dernek olarak, çevre sorunları ve yerli üretim üzerine çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Bağlı, “Biz bir sivil toplum kuruluşu olarak devletin yapması gereken […]

Tarım alanları küçüldü, çiftçi sayısı azaldı

Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi Derneği (KOZA-DER) Başkanı Selahattin Bağlı tarım alanlarının ve çiftçi sayısının her geçen gün azaldığını söyledi.

Türkiye’deki üretim alanlarında daralma yaşandığını aktaran Bağlı, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, dernek olarak, çevre sorunları ve yerli üretim üzerine çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Bağlı, “Biz bir sivil toplum kuruluşu olarak devletin yapması gereken bazı işleri üstlenmeye çalışıyoruz. ” dedi.

Bağlı, TÜİK verilerine göre 2000’lerin başlarında 27 milyon hektar civarında olan ekim alanlarının 2018’de 23 milyon hektara gerilediğini aktardı. Üretim alanları daralırken çiftçi sayısının da azaldığını ifade eden Bağlı, “Tarım, Hayvancılık ve Orman Bakanlığı verilerine göre, 15 yıl öncesine kadar kayıtlı 3 milyona yakın çiftçi var iken, bu sayı 2017 yılında 2 milyona kadar geriledi” diye konuştu.

En büyük sorunun, üretim maliyetlerinin artması ve üreticinin kazanamaz duruma gelmesi olduğunu belirten Bağlı, “Ödemiş ve çevresinde vatandaşları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Yerli tohumun önemi konusuna dikkat çekiyoruz. Şenlik sırasında standımıza uğrayan vatandaşlarımız, bizden yerli tohum talebinde bulundular” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız