birgün

20° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 08.02.2019 11:51

“Tarım alanları sanayi ve enerji projelerine kurban ediliyor”

Ekoloji Birliği Platformu Sözcüsü Caner Gökbayrak, tarım alanlarının sürekli sanayi ve enerji kaynaklı projelere kurban edilmekte olduğunu kaydetti. Tarım alanlarının sınırlı olduğunu belirten Gökbayrak, “Tarım alanı olmayan bir yeri, tarım alanına çevirmek son derecede zordur. Buna rağmen özellikle son 20 yıl içinde kurulan hükümetlerin, tarım alanlarımızı sanayi ve enerji kaynaklı saldırılara karşı korumak gibi bir […]

“Tarım alanları sanayi ve enerji projelerine kurban ediliyor”

Ekoloji Birliği Platformu Sözcüsü Caner Gökbayrak, tarım alanlarının sürekli sanayi ve enerji kaynaklı projelere kurban edilmekte olduğunu kaydetti.

Tarım alanlarının sınırlı olduğunu belirten Gökbayrak, “Tarım alanı olmayan bir yeri, tarım alanına çevirmek son derecede zordur. Buna rağmen özellikle son 20 yıl içinde kurulan hükümetlerin, tarım alanlarımızı sanayi ve enerji kaynaklı saldırılara karşı korumak gibi bir amacı olmadığı, tersine sermayenin bu tür isteklerini her zaman yerine getirdikleri görülmektedir” dedi.

Gökbayrak, “Ülkemizde uygulanan inşaat ve madencilik temelli ekonomi yönetimi ve talan anlayışı ile ovalarımıza geri dönüşü olanaksız zararlar verildi. Ovalarımızın konut amaçlı imara, sanayi ve enerji kaynaklı projelere açılması bu tesislerin geniş çevresinde hava ve su kirliliğini de beraberinde getirdi. Hava ve su kirliliği hepimizin sağlığını olumsuz etkilediği gibi kirletilen ovaların geniş çevresinde yapılan tarımsal üretimde verim düşüşüne ve bazı ürünlerin o çevrede artık hiç yetiştirilememesine neden oldu” diye konuştu.

“ADALETİ MUMLA ARAMAKTAN USANMAYACAĞIZ”

Gökbayrak, şunları söyledi:

“Özellikle Aydın, Manisa, İzmir üçgeninde, tarım toprağının jeotermal enerji üretim alanına çevrilmesi, JES’lerin termal su ve baca gazı salımları nedeniyle tarımsal üretimi felaket hale getirdi. Manisa’nın Alaşehir ve Sarıgöl ovalarında, Turgutlu’da, Salihli’de yaygınlaştırılmak istenen JES projeleri yalnız bu bölgelerde yetişen çekirdeksiz üzümün geleceğini tehdit ediyor.

Biz, Ekoloji Birliği olarak tarım alanlarımızdaki yok oluşu durdurmak için her türlü mücadeleye ve mahkemelerde açacağımız davalarımıza bundan sonra da devam edeceğimizi, adaleti mumla da aramaktan usanmayacağımızı bir kez daha bildirmek istiyoruz.

Hükümet ovalarımızı ve tarım alanlarımızı sanayi ve enerji alanına dönüştürmesine son vermelidir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız