birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Tarım Bakanlığı bütçesi yetersiz!

Tarım Platformu, Tarım ve Orman Bakanlığı’na 2023 yılı için öngörülen bütçenin yetersiz olduğunu belirtti. Açıklamada, tarımda ithalata olan bağımlılığın arttığı belirtilerek, “2022, tarımda sorunların biriktiği bir yıl olmuştur” denildi

EKONOMİ 30.11.2022 18:00
Tarım Bakanlığı bütçesi yetersiz!
Abone Ol google-news

BirGün/Ankara

Tarım Platformu, Tarım Bakanlığı bütçesine yönelik görüşlerini kamuoyuna açıkladı.

Platformun açıklamasında 2022 yılı, “Tarım sektörü açısından olumsuz gelişmelerin biriktiği bir yıl” olarak tanımlandı. Açıklamada, girdi fiyatlarının yükselişe ve tarımsal üretimde ithalata olan bağımlılığın artışına dikkat çekilerek, “Girdi fiyatlarının yükselişi ve tarımsal ürünlerin giderek daha fazla ithalata bağımlı hale gelmesi başta olmak üzere kronikleşmiş sorunlar, bu yıl da tarım sektörüne zarar vermeye devam etti” denildi.

Tarım Platformu’nun açıklamasında, özetle şunlar kaydedildi:

"2023 Bütçesi geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı'na gelecek yıl için ayrılan bütçe, bu yıla kıyasla yüzde 33,7 artırılarak 133 milyar 682 milyon 205 bin liraya yükseltilmiş, böylece tarıma ayrılan bütçe, 2022 yılına göre yüzde 33,7 oranında artmıştır. Bir önceki bütçe döneminde 2022 yılı için Bakanlığa 64,6 milyar lira ayrılmış ancak bu tutar ek bütçeyle yaklaşık 100 milyar liraya yükseltilmişti. Bütçenin 54 milyar TL'lik bölümü tarımsal destek programlarına aktarılacaktır. 2023 tahmini GSYH'sının 22 trilyon 283 milyar TL olacağı düşünüldüğünde bu rakam olması gerekenin çok altındadır."

"YÜZDE 1’E ENDEKSLENMELİ"

Açıklamada ayrıca Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin Bakanlığın bütçesinin savunurken söylediğinin aksine OECD 2022 Tarım Politikası İzleme ve Değerlendirme Raporu'na göre yapılan hesaplama yasanın öngördüğü bütçeden tarımsal desteklere ayrılması gereken kaynak ile aynı olmadığı belirtilirken, “Yasa, ‘Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde 1'inden az olamaz’ hükmünü getirmiştir. Dolayısıyla Sayın Bakan'ın bütçe komisyonunda sözünü ettiği ‘güncelleme’ bir an önce gerçekleştirilerek, bütçedeki 54 milyar liralık harcama kalemi GSYH'nın asgari sınır olarak belirlediği yüzde 1 oranına endekslenmelidir” ifadelerine yer verildi.

"KAYNAK ARTIRILMALI"

Platform, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin tarımın ihtiyaç duyduğu kaynağın sağlanması noktasında yetersiz olduğunun da altını çizdi. Tarıma ayrılacak kaynağın artırılması ve kooperatifler ile kamu iktisadi işletmeleri aracılığıyla kullanılması gerektiği ifade edilerek, “TBMM Genel Kurul görüşmelerinde bu önerilerimizin dikkate alınmasını bekliyoruz” denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun