birgün

17° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 28.09.2020 09:09

Tarım bitme noktasında

Tarım bitme noktasında

HABER MERKEZİ

Orta Karadeniz’de bulunan Amasya şehri doğal güzelliğinin yanı sıra şehrin içinden geçen Yeşilırmak ile bölgenin önemli tarım şehirlerinden birisi. Fakat şehrin farklı bölgelerinde kurulu madenler ve hidroelektrik santrallar (HES) tarımı bitirme noktasına getirdi.

Kentte aktif halde bulunan 21 HES’in 16 tanesi merkez ile Taşova ilçesi arasında tarım yapılan vadi üzerinde kurulu. HES’lerden kaynaklı Yeşilırmak adeta kuruma noktasına gelirken, halkın gelir kaynağı tarım da bitme aşamasında.


SUYU ALIP HALKA SATIYORLAR

Kent merkezi ile Taşova arasındaki vadinin binlerce yılda hazırlanmış mikro klima iklime sahip bir vadi olduğuna dikkat çeken Yeşilırmak Çevre Platformu Sözcüsü Fazlı Kuru, bu bölgeye HES yapmanın tarıma darbe vurmak olduğunu belirtti. Suyun kullanım hakkının HES’çi şirketlere verildiğini ifade eden Kuru, “HES’lerin suyun kullanım hakkını almak demek, bu suyu istediği zaman satabilmesi anlamına geliyor. Bu vadide ki süreticilere suyu satacaklar” dedi.

SU TOPRAKTAN KOPARILDI

HES’lerle suyu topraktan kopardığını dile getiren Kuru, bunun da yer altı ve yer üstü suları arasındaki sirkülasyonun önünün kesilmesine yol açtığını belirtti.

TARIM DİBE VURDU

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre HES’lerin tarımın önünde bir engel olduğuna dikkat çeken Kuru, “Şirketler ‘Bu tarıma zarar vermiyor ırmaklarda can suyunu bırakıyoruz’ diyor. Oysa tüm canlıların ihtiyacı olan su HES ile engelleniyor. Köylüler ile konuştuğumuzda bu seneki hasatta büyük zarar ettiklerini söylüyorlar. Özellikle sebze üretimi yapanlar masrafların altından kalkacak durumları olmadığını söylüyor. Hasat, masrafı bile karşılamıyor" diye belirtti.

TOPRAĞA GÖZ DİKTİLER

Köylünün her sene zarar etmesinden kaynaklı bankalara borçlu olduğunu sözlerine ekleyen Kuru, Amasya-Taşova arasındaki verimli arazilerin büyük çoğunluğunun özel bankalara ipotekli olduğunu kaydetti. Köylülerin borcu borçla kapatma yoluna gittiğini dile getiren Kuru, “Bankalar ele geçirdiği bu verimli toprakları şirketlere satacak. Bunun altında yatanda endüstriyel tarıma yönelik planlardır” şeklinde konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız