birgün

10° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 28.02.2020 11:53

Tarım kredi borçlusu çiftçilere icra takibi: 117 milyar TL borç var

Çiftçiler tarım kredi kooperatiflerine olan borçları yüzünden icralık duruma düşüyor

Tarım kredi borçlusu çiftçilere icra takibi: 117 milyar TL borç var

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, çiftçilerin sadece Ziraat Bankası'na olan borçlarının yapılandırıldığını, tarım kredi kooperatiflerinden alınan kredilerin ise bugüne kadar hiçbir şekilde yapılandırılmadığını söyledi. Bu durumun Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirten Aygun, “Şu anda tarım kredi kooperatifleri üzerinden kredi çekip ödemede zorlanan binlerce çiftçiye icra işlemi başlatıldı. İktidar bu konuda düzenleme yapmalıdır” dedi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, CHP'li Aygun, çiftçilerin tarımsal kredi borçlarının 117 milyar, takipteki borçlarının 5.2 milyar TL, gayri nakdi kredi miktarının ise 8.1 milyar liraya dayandığını söyledi. İktidarın şu ana kadar yaptığı düzenlemelerle sübvanse kredileri yapılandırırken, afet mağduru çiftçilerin kredilerini de ertelediğini belirten Aygun, yapılan işlemin gerçekte yapılandırma değil, kredi yenileme olduğunu bildirdi.

Aygun, yapılandırmada Ziraat Bankası faizinin yüzde 12'den yüzde 9'a düşürüldüğünü, ancak bunun yeni kredi anlamına gelmesi nedeniyle çiftçilerden 'yeni sigorta bedeli' adı altında ilave ücretler alındığını da bildirdi.

Kredi yenilemelerinin sadece tek sezonluk rahatlama ile pansuman etkisi yarattığını, ancak yarayı tedavi etmediğini ifade eden Aygun, doğal afetle karşılaşan çiftçilere de erteleme yapılmasına karşın icralık duruma düşen tarım kredi kooperatifleri üzerinden alınan kredilerde ise hiçbir yapılandırma işlemi uygulanmadığının altını çizdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız