birgün

13° AÇIK

Tarım Kredi’de indirim fiyaskosu

EKONOMİ 16.08.2022 06:19
Tarım Kredi’de indirim fiyaskosu
Abone Ol google-news

Asena TUNCA

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tarım Kredi’deki vaadi tutmadı. Sabahın erken saatlerinde ucuza ürün alacağını uman yurttaş raflarda fiyaskoyla karşılaştı. İndirim hayaliyle sabahın erken saatlerinde markete giden yurttaşlar hayal kırıklığıyla marketten çıktı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Ağustos’taki Merkez Karar Yönetim Kurulu Toplantısı’nda (MKYK) Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye Tarım Kredi Kooperatiflerine ait marketlerde fiyatları düşürme çağrısında bulunmuştu.

15 Ağustos günü 30’u aşkın temel tüketim ürününde uygulanacağı duyurulan indirimin, Erdoğan’ın sıraladığı kalemlerin yalnızca birkaçında görülmesine yurttaşlar isyan etti. Pirinç, bulgur, mercimek, sıvı yağ gibi yurttaşların en çok ihtiyaç duyduğu ve özellikle kışlık erzak anlamında toptan alışveriş yaptıkları ürünlerde herhangi bir indirimin söz konusu olmadığı ortaya çıktı.

Makarna ve patatesin fiyatında bir değişlik olmadığını ifade eden bir kadın yurttaş, “Yalnızca Ayçiçek yağının fiyatı düşmüş o da söz edilen miktarda değil” dedi. Marketi “Hızlı hızlı geldik, söylendiği gibi bir indirim yok”, “Fiyatlar aynı” diyerek dolaşan ve verilen sözlerin tutulmadığına isyan eden halk yine makarna, bulgur ve açıklandığı gibi yüzde 30’luk bir indirim olmasa da fiyatı yüzde 9,8 düşen ayçiçek yağına sarıldı. Marketin açılış saatinden yarım saat önce gelip indirimli ürünleri beklediğini ifade eden 64 yaşında bir kadın yurttaş “Fiyatların yarın daha da yükseleceğini bilmesem almam” diye konuştu. Sepetine patates ve makarnaları dolduran bir başka yurttaş ise “Oy veriyoruz yiyecek bulamıyoruz, söyledikleri indirim de yalan 2-3 tane üründen başka fiyatı düşen şey yok” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun