birgün

6° KAPALI

Tarım Kredi’de indirim fiyaskosu: “Söylendiği gibi indirim yok”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tarım Kredi’deki vaadi tutmadı. Sabahın erken saatlerinde ucuza ürün alacağını uman yurttaş raflarda fiyaskoyla karşılaştı. İndirim hayaliyle sabahın erken saatlerinde markete giden yurttaşlar hayal kırıklığıyla marketten çıktı. Fiyatların, zincir marketlerdeki fiyatlardan çok farklı olmadığı, hatta bazı ürünlerin özel marketlerde daha ucuza satıldığı görüldü.

EKONOMİ 15.08.2022 12:43
Tarım Kredi’de indirim fiyaskosu: “Söylendiği gibi indirim yok”
Abone Ol google-news

Asena TUNCA

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Ağustos’taki Merkez Karar Yönetim Kurulu Toplantısı’nda (MKYK) Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye Tarım Kredi Kooperatiflerine ait marketlerde fiyatları düşürme çağrısında bulunmuştu.

15 Ağustos günü 30’u aşkın temel tüketim ürününde uygulanacağı duyurulan indirimin, Erdoğan’ın sıraladığı kalemlerin yalnızca birkaçında görülmesine yurttaşlar isyan etti.

İstanbul Zeytinburnu'ndaki Tarım Kredi Kooperatifi marketinde makarna ve patatesin fiyatında bir üründe değişlik olmadığını ifade eden bir kadın yurttaş, “Yalnızca Ayçiçek yağının fiyatı düşmüş o da söz edilen miktarda değil” dedi.

Marketi “Hızlı hızlı geldik, söylendiği gibi bir indirim yok”, “Fiyatlar aynı” diyerek dolaşan ve verilen sözlerin tutulmadığına isyan eden halk; yine makarna, bulgur ve açıklandığı gibi yüzde 30’luk bir indirim olmasa da fiyatı yüzde 9,8 düşen ayçiçek yağına sarıldı.

Marketin açılış saatinden yarım saat önce gelip indirimli ürünleri beklediğini ifade eden 64 yaşında bir kadın yurttaş “Fiyatların yarın daha da yükseleceğini bilmesem almam” diye konuştu. Sepetine patates ve makarnaları dolduran bir başka yurttaş ise “Oy veriyoruz yiyecek bulamıyoruz, söyledikleri indirim de yalan 2-3 tane üründen başka fiyatı düşen şey yok” diye konuştu.

ozel-tarim-kredi-de-indirim-fiyaskosu-soylendigi-gibi-indirim-yok-1052343-1.

Dünkü fiyat- indirimli fiyat tablosu

Patates 7,95 TL -aynı

Bulgur 14,90 TL -aynı

Fasulye 20,50 -aynı

2,5 kg pirinç 54,65 TL -aynı

Un kg 10 TL -aynı

Çay 78,90 TL -aynı

2 kg yoğurt 27,95 TL -aynı

5 kg deterjan 59,90 TL -aynı

16’lı tuvalet kâğıdı 49,90 -aynı

Mercimek 24,30 TL - 19,90 TL

Ayçiçek yağı 162,90 TL - 146,90 TL

Öte yandan, Tarım Kredi Kooperatifleri marketi ile zincir marketler arasındaki fiyatlar kıyaslandığında bazı ürünlerde zincir marketlerin daha ucuz olduğu anlaşıldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri marketinin ürünü olan ayçiçek yağı ile zincir markette bulunan yağın arasında yalnızca 1 liralık fark bulunuyor.Tarım Kredi Kooperatifleri marketinin ürünü olan ayçiçek yağı ile zincir markette bulunan yağın arasında yalnızca 1 liralık fark bulunuyor.

Çay fiyatı ise zincir markette daha ucuzÇay fiyatı ise zincir markette daha ucuz


'MERSİN'DEKİ 2 TARIM KREDİ ŞUBESİNDEKİ FİYATLAR ZİNCİR MARKETLERDEN DAHA PAHALI'

CHP Mersin Milletvekili Avukat Alpay Antmen, Mersin'de incelediği 2 Tarım Kredi Kooperatifi marketinde bulunan ürünlerin zincir marketlerden daha pahalı olduğunu söyledi. Antmen, "Sözde indirim başlayacaktı. Buradaki et ürünleri kasaplarla aynı fiyatlarda. 2-3 üründe sembolik indirimler var. Onun dışında indirim göremiyoruz. Lütfen halkı kandırmayın. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan halkı kandırmaktan vazgeçmeli. Çiftçinin malı olan kredi kooperatiflerini kendi syiasi algı operasyonlarına alet etmemeliler" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun