birgün

25° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 07.05.2021 15:10

Tarım Orkam-Sen’den aşı açıklaması: İş tanımı ayrımı olmadan işkolundaki bütün emekçilere uygulanmalı

Tarım Orkam-Sen’den aşı açıklaması: İş tanımı ayrımı olmadan işkolundaki bütün emekçilere uygulanmalı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Tarım Orkam-Sen’in Ankara Şube Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanlığı’nın işkollarına yönelik aşı hakkı tanımlamasına dair basın açıklaması yaptı. Sendika, “Meslek, statü, iş tanımı ayrımı olmadan Tarım ve Orman İşkolundaki bütün emekçilere uygulanmasını bir kere daha talep ediyoruz” dedi.

“Uyarıyoruz; Pandemi ile Mücadele ayrımcılık yapılarak yürütülemez” Tarım Orkam-Sen Ankara Şubesi, “Eşit işe eşit ücret talebimizin güncelliği kadar eşit işe eşit hak da talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sendikanın yaptığı açıklama şöyle:

PANDEMİ İLE MÜCADELE AYRIMCILIKLA YÜRÜTÜLEMEZ!

Covid-19’la mücadelenin olmazsa olmazı olan koruyucu aşıların yapılması, iktidarın yetkisi ve sorumluluğundadır. Tarım ve Orman Bakanlığında geç kalmış bir kararla ilk önce Sağlık Personeli olan Veteriner Hekimlerin aşılanması için öncelik hakkı sağlanmışken, 4 Mayıs günü Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünden bütün İl Müdürlükleri ve Bakanlık Merkez Teşkilatlarına gönderilen bir yazı ile “Bakanlık Bünyesinde yürütülen Bitki Sağlığı ve Karantinası çalışmaları ile bitki ve bitkisel ürün ticareti ile ilgili işlerle görevli personele” aşıda öncelik tanınacağı bildirilmiş olup, personel bilgileri istenmiştir.

Hatırlanacağı üzere Sağlık Hizmetleri Sınıfında çalışan Veteriner Hekimler için aşılama çalışmaları başlamışken, aynı işi yapan Veteriner Sağlık Teknisyenleri/Teknikerleri bu haktan mahrum bırakılmışlardır. Son olarak “Bakanlık Bünyesinde yürütülen Bitki Sağlığı ve Karantinası çalışmaları ile bitki ve bitkisel ürün ticareti ile ilgili işlerle görevli personel” için sunulan bu hak, sadece belli bir iş tanımı içerisine sıkıştırılarak işkollarımızdaki bütün emekçilerin bu haktan yararlandırılmasının engellenmesine sebep olmuştur. Gıda Denetiminde görevli olan ve her gün onlarca işyerini denetleyen Gıda Kontrolörleri başta olmak üzere birçok çalışan bahsedilen aşı önceliği hakkından mahrum bırakılmıştır.

Uyarıyoruz; Pandemi ile Mücadele ayrımcılık yapılarak yürütülemez.

Bütün Kamu Emekçileri için öncelikli olarak aşılamanın gerçekleştirilmesi talebimiz içerisinde, işkolumuzda çalışan ve meslek ayrımı, iş tanımı, statü farkı engelleri yaratılmadan işçi-memur bütün emekçilerin aşılanmasını talep ediyoruz.

Eşit işe eşit ücret talebimizin güncelliği kadar eşit işe eşit hak da talep ediyoruz. İşkolumuzda şimdilik onlu sayılarla ifade edilen ölümlerin artmasının, her gün yüzlerce yurttaşla iç içe çalışan emekçilerin hızla aşılanmasının sorumluluğuna sahip olan Bakanlık yetkililerinde olduğunu biliyor ve aşı hakkının defaatle bildirdiğimiz üzere meslek, statü, iş tanımı ayrımı olmadan Tarım ve Orman İşkolundaki bütün emekçilere uygulanmasını bir kere daha talep ediyoruz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol