birgün

11° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 05.03.2021 07:33

Tarımı plastiğe terk etmeyeceğiz

Tekirdağ’da tarım arazisine kurulmak istenen OSB’nin halkın katılım toplantısına bölge halkının tepkisi damga vurdu. Toplantıyı yaptırmayan yurttaşlar, projenin tarıma vereceği zarara dikkat çekti.

Tarımı plastiğe  terk etmeyeceğiz

GÖKAY BAŞCAN

Tarımsal sit alanına S.S. PAKOP Plastik Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi planlanan Plastikçiler OSB Yatırım Projesi’ne tepkiler sürüyor. Çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında yapılması planlanan halkın katılım toplantısına (HKT) yurttaşların protestosu damga vurdu. Tepkiler sonrası şirket ile Çevre ve Şehircilik Bakanlık’ı yetkilileri toplantıyı terk etmek zorunda kaldı.Tekirdağ Ergene’de tarım arazisi üzerine yapılması planlanan organize sanayi bölgesi projesine ilişkin halkın katılım toplantısı yurttaşların itirazları sonucu yapılamadı. Geçtiğimiz hafta projenin imar planlarına, mevzuata ve hukuka aykırı olduğunu belirten yurttaşlar itiraz dilekçesi vermişti.

PLANLARA AYKIRI

BirGün’e konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şube Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cemal Polat, “Planlanan proje Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu gereği mutlak korunması gereken 1. sınıf tarım arazisidir” dedi. Projenin planlara aykırı olduğuna dikkat çeken Polat şu ifadeleri kullandı: “1/25.000 ölçekli Tekirdağ İli Çevre Düzen Plan Hükümleri’nde planlama alanı sınırı dahilinde çevresel kirleticiliği yüksek olan veya çevresel tahribe neden olan sanayi türleri ve kullanımları yer almayacaktır, hükmü yer almaktadır. OSB girişimi bu hükme de aykırıdır.”

Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Murat Sevgi, “Bölgedeki sivil toplum kuruluşları, çevre örgütleri, meslek odaları ve muhtarların itirazları sonucu toplantı yapılamadı” dedi.

VERİMLİ TARIM ARAZİLERİ

Projenin yapılmak istendiği alanın Trakya’nın en verimli arazileri olduğuna dikkat çeken Sevgi, “2 milyon 800 bin metrekareye yakın tarım alanının yok edilmesini istemiyoruz. Ayrıca o bölgede alanların tarım dışı kullanımının yasak olduğuna dair birçok karar mevcut. Tarım topraklarının pandemi süreci sonrasında daha da stratejik bir değer kazandığı ortadayken böyle bir tarım dışı uygulamanın gıda güvenliği açısında da yaratacağı problemler ortadadır” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol