birgün

1° LİGHT RAİN AND SNOW

YEŞİL BİRGÜN 19.11.2020 06:49

Tarımın merkezinde çöp yakacaklar

Yapılması planlanan Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı’na ilişkin tepkiler devam ederken bölgede ikinci kez bilirkişi incelemesi yapıldı. Elektrik Mühendisi Özdağ, “Türkiye’nin Çarşamba’nın ortasında orman ve çöp yakarak elektrik üretmeye ihtiyacı yok” dedi.

Tarımın merkezinde çöp yakacaklar

Yaren Çolak

Samsun’da Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı’nda (BES) dün ikinci kez bilirkişi heyeti tarafından inceleme yapıldı. İnceleme esnasında bölgede bulunana yaşam savunucuları projeye karşı mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Çarşamba Ovası’nın ortasında yeralan Eğercili mahallesinde, Oltan Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş. tarafından kurulmak istenen santral için çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı verildi. Yurttaşların açtığı dava neticesinde ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edildi. Ancak şirket ve valiliğin davayı temyize taşıması nedeniyle Danıştay kararı bozarak bölgeye tekrar bilirkişi heyeti yolladı. İkincisi dün gerçekleşen incelemede, yurttaşlar ve uzmanlar bölgenin önemine dikkat çekerek, kurulmak istenen santrala tepki gösterdi.

KAMU YARARI YOK

Köylülerin bu santralı istemediklerine vurgu yapan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, “Kurulmak istenen tesiste herhangi bir kamu yararı yoktur. Çarşamba Ovası’nın Türkiye için ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz. Bu ovanın ortasında Türkiye’nin orman ve çöp yakarak elektrik üretmeye ihtiyacı yok. Bu işleme ihtiyaç olmadığı gibi yeri de Çarşamba Ovası’nın ortası değil” dedi.

Bilirkişi incelemesine ilişkin Özdağ, “Bölge halkı kalabalık bir katılım sağlayarak santralı istemediklerini tekrar dile getirdiler. Biz de odalar olarak santralın çevreye vereceği zararları ve kamu yararı olmadığını belirttik” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız