birgün

3° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 20.11.2020 07:07

Tarımın suyu HES’e akmasın

Tarımın suyu HES’e akmasın

Dilan Şahinbaş

Artvin’in Yusufeli ilçesi Kılıçkaya köyünde yapılması planlanan hidroelektrik santral (HES) için Meclis’ten verilen onaya itiraz edildi. Kılıçkaya Muhtarı Serkan Koptagit, yanlıştan acilen geri dönülmesi için çağrı yaptı. Kılıçkaya köyünde, Ata HES Mühendislik Müşavirlik Enerji Sanayi ve Ticaret LTD. şirketi tarafından yapılması planlanan Aydın Regülatörü HES projesine, Artvin İl Genel Meclisi’nde onay verildi.

Meclis’in kararına tepki gösteren Kılıçkaya köylüleri, Yeşil Artvin Derneği ve çeşitli demokratik kitle örgütleri itiraz dilekçesi verdi. Artvin İl Genel Meclisi’ne itiraz dilekçelerini teslim etmeden önce açıklama yapan muhtar Koptagit, köylerinde HES istemediklerini belirtti. Muhtar ayrıca halkı bilgilendirme ilan tutanağının ellerine geç ulaştığını ve halkı bilgilendirmelerinin bu süreçte zor olduğunu kaydetti.


Geleceğimizi korumak için karşıyız

Kendisinin de Kılıçkayalı olduğunu belirten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, havalarını, sularını ve temiz topraklarını korumak için Artvin İl Özel İdaresi’ne itirazlarını sunacaklarını ifade etti. Karahan, “Yapılmak istenen HES projesiyle ilgili yıllardır mücadelemizi sürdürüyoruz. Şu anda da pandemi nedeniyle bütün bilim insanlarının dediği gibi yaşam alanlarımızı koruyamazsak bu tür felaketlerle karşı karşıya kalacağız. O yüzden kesinlikle yapılmaması gereken bir proje bu” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da bulunan Kılıçkayalılar Derneği’ni temsilen konuşan Ayşe Katkar ise HES projesine karşı olduklarını ve köy muhtarını desteklemek üzere dilekçe verdiklerini ifade etti. Kılıçkaya Kooperatifi Başkanı İlhan Katkat da kooperatifte tarımsal üretim gerçekleştirdiklerini, tarımı ve üretimi yükseltmek için uğraşırken sularının kirletilmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol