birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 03.08.2021 11:09

Tarkan'dan ormanları ranta açan düzenlemeye tepki

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla ormanları ranta açan iktidara bir tepki de sanatçı Tarkan'dan geldi. Tarkan, "Belli ki memleketimizin doğasını korumak için daha çok mücadele edeceğiz" dedi.

Tarkan'dan ormanları ranta açan düzenlemeye tepki

Orman yangınları sürerken krizi 'fırsata' çeviren AKP iktidarının Resmi Gazete'de ormanları ranta açmaya yönelik bir düzenleme yaptığının ortaya çıkmasına şarkıcı Tarkan'dan da tepki geldi.

"Belli ki memleketimizin doğasını korumak için daha çok mücadele edeceğiz.. #DoğaİçinUyan" diyen Tarkan'ın paylaşımında ilgili düzenlemeye ilişkin Doğa Derneği'nin açıklaması yer aldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Resmî Gazete’de Turizmi Teşvik Kanunu Değişikliği yayınlandı. Kanunda yapılan değişiklikler bugüne kadar korunmuş pek çok alanı tehdit ediyor.

Kanun değişikliğine göre, Kültür ve Turizm koruma ve gelişim bölgeleri adıyla orman alanları, kıyılar, meralar turizm yatırımlarına açılacak ve tüm yetkiler sadece Bakanlık ve Cumhurbaşkanı’nda olacak.

Bu kanun yürürlüğe girerse, tüm orman alanları ‘kamu yararı’ kapsamında Turizm yatırımlarına açılabilecek. Ayrıca Mera Kanunu’na aykırı olarak meralar da turizme tahsis edilebilecek. Turizm yatırımları için artık ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) şartı aranmayacak ve izin, onay ve ruhsatlar 15 gün içinde verilecek.

Turizmi Teşvik Kanun değişikliği, Ulusal mevzuata ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı. Uygulamaya geçmesi halinde, Türkiye’nin Önemli Doğa Alanları, hassas ekosistemleri ve biyolojik çeşitliliği için geri dönüşü olmayacak zararlar gerçekleşecek."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol