birgün

27° AÇIK

Tarladan sofraya giden yol dik yokuş

Çiftçinin sattığı ürünlerin ilk el satış fiyatlarındaki değişim olan Tarım-ÜFE rekor seviyeye çıktı. Tarım Kredi Marketleri’nde indirim talimatı işe yaramadı. Tarım Yazarı Yıldırım, “Bu ürünler markette yetişmiyor ki markette düşsün” dedi.

EKONOMİ 16.08.2022 06:30
Tarladan sofraya giden yol dik yokuş
Abone Ol google-news

Ekonomi Servisi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeni bir talimatla marketlerdeki fiyatların indirileceğini söyledi ancak talimat rafa yansımadı. Ekonomik krizi can alıcı biçimde derinleşirken, iktidar yine fiyat artışlarının önüne rafta engel koymaya kalktı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi’nin (Tarım-ÜFE) ise enflasyonla mücadelenin tarladan başlaması gerektiğini bir kez daha gösterdi.

Tarım-ÜFE, temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 5, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 157,89 oranında arttı.

Çiftçinin sattığı ürünlerin ilk el satış fiyatlarındaki değişimleri izlemek amacıyla hesaplanan Tarım-ÜFE mayıs ayında yüzde 154,97 artışla rekor kırmış, haziran ayında ise yıllık yüzde 148,9’a gerilemişti.

tarladan-sofraya-giden-yol-dik-yokus-1052593-1.

Ancak endeksin, temmuz itibarıyla yıllık bazda ulaştığı seviye ile rekor tazelenmiş oldu. Bu yeni rekorun tüketici enflasyonuna yine yükseliş olarak yansıması bekleniyor. Sektörlerde bir önceki aya göre, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 2,66 azalış, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 4,78 artış ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 25,09 artış gerçekleşti.

Yıllık fiyat artışlarının yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 256,06 ile lifli bitkiler ve yüzde 201,62 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu. Endekste kapsanan 87 maddeden 17’sinin ortalama fiyatında azalış, 62’sinin fiyatında ise artış görüldü.

tarladan-sofraya-giden-yol-dik-yokus-1052590-1.

***

FİYATLAR TALİMATLA DÜŞMEZ

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi tablosuna bakarak birçok sonuç çıkarılabileceğini söyleyen Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, “Tarladan sofraya olan süreç bütün olarak ele alınmalı” dedi.

Ali Ekber Yıldırım, Tarım YazarıAli Ekber Yıldırım, Tarım Yazarı

Daha önce fiyatları düşürmek için atılan adımları hatırlatan Yıldırım, “Gıda yasası, hal tedbirleri, tanzim satış, KDV indirim, ithalatın serbest bırakılması gibi önlemlerin de içinde bulunduğu 16-17 önlem alındı. Fakat bunlar başlı başına yani ayrı konular olarak ele alındı. Tedbirler işe yaramadı” ifadelerini kullandı. Üreticiye bu yıl verilecek desteklerin hâlâ açıklanmadığına vurgu yapan Yıldırım, “Üretici girdiler sebebiyle üretirken pahalıya üretiyor, tüketici pahalıya alıyor. Herkes kaybediyor. Tarım politikasında çok yanlışlık var. Tarımda üreticiye gereken imkânlar sağlanmalı” dedi. Yıldırım ayrıca ek bir zincir marketin 10 bin tane şubesi bulunduğunu ve Tarım Kredi Marketlerinde fiyat düşse bile bunun pazarı etkileyecek güce sahip olmadığına dikkat çekti. “Bu ürünler markette yetişmiyor ki markette düşsün” diyen Yıldırım, başta fiyatları artıracak her türlü uygulamayı yaptıktan sonra tarımsal üretimde girdi maliyetlerini, taşımacılık maliyetlerini düşürmedikçe fiyatların düşmesinin imkânsız olduğunu belirtti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol