birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 18.01.2021 16:23

Tartışma yaratan 'enkaz pozu'yla ilgili AKUT’tan açıklama: Dahlimiz yok

AKUT, manken Itır Esen’in 'enkaz pozu'nu sosyal medya hesabından paylaşmasıyla başlayan tartışmalara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Vakfımızın bu çalışma kapsamında, yaklaşık 40 kişilik çekim ekibinin güvenliği için tavsiyelerde bulunmaktan öte hiçbir dahli olmamıştır” denildi.

Tartışma yaratan 'enkaz pozu'yla ilgili AKUT’tan açıklama: Dahlimiz yok

Arama Kurtarma Derneği (AKUT), manken Itır Esen’in ‘depreme farkındalık yaratmak’ amacıyla hayata geçirilen bir proje kapsamında, enkaz üzerinde verdiği poza ilişkin videoyu sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından, AKUT’un isminin yer aldığı eleştirilere yönelik açıklama yaptı.

“’Sesimi Duyan Var Mı?’ adını verdikleri sosyal sorumluluk projesinde, AKUT Vakfı’nın da adı geçtiği için açıklama yapma ihtiyacı hissettik” denilen açıklamada, AKUT’un çekim ekibinin güvenliğini sağlamak için tavsiyelerde bulunmak dışında projede bir dahli olmadığı ifade edildi.

‘AKUT Vakfı Kurumsal İletişim’ imzasıyla yayımlanan açıklamada şu sözler yer aldı:

‘HERHANGİ BİR YÖNLENDİRME YAPMADIK’

“Projenin yürütücüleri, Fashion TV’nin Türkiye Yöneticisi Sn. Enis Onat ve Sanat Yönetmeni Sn. Ferhan Aral, bir süre önce vakfımıza ulaşarak moda dünyasının beklenen İstanbul depremine dikkat çekmek ve toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla bir proje yapmak istediğini belirtmiş; bu projeyi sağlıklı ve güvenli şekilde yönetebilmek adına, ekiplerin bina yıkıntısı çevresinde ve üzerinde çalışırken güvenliğini sağlamamız için Vakfımızdan destek istemişlerdir.

Bilindiği gibi, neredeyse tamamı aktif fay hatlarının etki alanında olan ülkemizde, “deprem” hepimizin öncelikli meselesidir ve her sektör, her birey konuya ilişkin söz söyleme hakkına sahiptir. Projenin sahipleri çalışmalarını bu temada gerçekleştirmeyi tercih etmişlerdir. Vakfımızın “bina yıkıntısında çekim yapma” noktasında herhangi bir yönlendirmesi olmamıştır, zira yukarıda da değindiğimiz gibi, proje zaten bu şekilde yapılmak üzere netleştirildikten sonra Vakfımızla iletişime geçilmiştir.

Projenin tepki çeken iletişim kazası ve kamera arkası görüntülerle, eksik ve yanlış bilgilerle değerlendirmesinin, projenin ve projeye verdiğimiz iyi niyetli desteğin önüne geçmesinden üzüntü duymaktayız.

Yaşamını arama-kurtarma çalışmalarına vakfetmiş değerli Başkanımız Ali Nasuh Mahruki’nin de AKUT Vakfı’nın da ülkemizin en önemli sorunu olan “deprem” meselesine dair, yapılacak tüm iyi niyetli çalışmaları desteklemeye devam edeceğinin altını tekrar çizer; sağlık dolu, afetsiz bir yıl dileriz.”

NE OLMUŞTU?

“Tehlikenin farkında mısın?” sloganıyla ‘depreme dikkat çekmek’ hedefiyle hayata geçirilen bir sosyal sorumluluk projesinde, 10 erkek ve 10 kadın model, modacıların tasarımlarıyla enkaz üstünde poz vermek için objektif karşısına geçti.

Bu modellerden biri olan Itır Esen, çekimden bir videoyu da kendi sosyal medya hesabında paylaştı. Itır’ın paylaşımının altında “Böyle ‘farkındalık’ olur mu?” şeklinde eleştiriler dile getirildi.

Itır Esen, gelen tepkilerin ardından paylaşımı sosyal medya hesabından kaldırdı.