birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 14.04.2020 01:45

Tartışmalı isim Senegal elçisi oldu

“El Kaide terörden çok farklı” diyen İlahiyat Profesörü Ahmet Kavas, Senegal Büyükelçiliği’ne atandı. Kavas daha önce Çad Büyükelçiliği görevini yürütüyordu

Tartışmalı isim Senegal elçisi oldu

Senegal’deki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Prof. Dr. Ahmet Kavas'ın atanmasına ilişkin karar dün Resmi Gazete'de yayımlandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Senegal nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Prof. Dr. Ahmet Kavas atandı.

TEPKİ ÇEKEN EL KAİDE PAYLAŞIMLARI

Dışişleri Bakanlığı’nın dışarıdan atadığı büyükelçiler arasında yer alan Ahmet Kavas, geçmişte yaptığı El Kaide paylaşımlarıyla gündeme gelmişti.

Kavas, daha sonradan çark ettiği tweetlerinden birinde, “Terör kelimesi bir kere Fransız icadı. Müslüman işi değil. Tırnak içinde yazdım. El Kaide terörden çok farklı” gibi ifadeler kullanmıştı.

Kavas daha sonra bu paylaşımlarını sildi.

Kavas, tweetini silmesinin ardından şu paylaşımı yapmıştı: “Kim şimdiye kadar El Kaide terör örgütü değil dedi ki biz diyelim. Bunu sıradan cahil bir insan bile söylemez” demişti.

Paylaşımların “Dışişleri’nde rahatsızlık yarattığı” için Kavas tarafından silindiği medyada yazıldı.

Yeni Senegal Büyükelçisi Ahmet Kavas’ın Twitter profilinde ‘Afrika Uzmanı’ sıfatı yer alıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol