Taş ocağına karşı fotoğraf sergisi
Fotoğraf: BirGün

BirGün EGE

Foça’da Doğa ve Tarih Talanına Hayır Platformu tarafından fotoğraf sergisi açılarak, Foça’nın Kocamehmetler Mahallesinde halen faaliyette bulunan taş ocaklarının doğaya verdiği tahribatlar gösterildi. Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanında açılan sergiye katılan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, “Kocamehmetler’de yeni bir taş ocağı açılmasını asla istemiyoruz ve ÇED süreci iptal edilmelidir diyoruz.

Platform tarafından yapılan açıklamada, “Binlerce yıllık tarihi, binlerce endemik bitkisi ve tarih ve coğrafik güzellikleriyle, başka bir Foça yok. 2 bin 500 yıllık Pers Anıt Mezar Anıtı’nın yanı başına Taş Ocağı açmak isteyen zihniyetin gözü taşa doymak bilmiyor. Bu zihniyet Foça’nın Kocamehmetler Mahallesi’nde 24 hektarlık alanda yeni bir taş ocağı açmak istiyor. Hali hazırdaki taş ocaklarının çevreye, yaşam alanlarımıza verdiği tahribat ortadayken, yeni bir taş ocağının açılacak olmasını kabul etmiyoruz” denildi. Kocamehmetler Köyü’nün, 2017 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Kentsel Sit alanı olarak ilan edildiği vurgulanan açıklamada, “Kentsel sit alanları içinde korunması gerekli kültür varlığı niteliğindeki yapıların yanı sıra bunlarla bütünlük sağlayan geleneksel doku karakteri, silüet ve yoğunluğun korunması amacıyla tescilli olmasa dahi töresel nitelik taşıyan kentsel dokunun korunması esastır.

Bu alandaki biyoçeşitliliğin, eko sistemin bir bütün olarak korunması çok önemlidir. Habitatın olumsuz etkilenmesi, ayrıca zincirleme bozulmalara yol açacağından ÇED süreci iptal edilmelidir. Taş ocağı faaliyet alanı, Kocamehmetler Kentsel Sit Alanı içinde yer almakta ve tarım arazileri ve zeytinlik alanlarla çevrelidir. Ruhsat Alanı olarak gösterilen yerlerin yakınlarında tarımsal havzaların, endemik bitkilerin, zeytin ağaçlarının bulunması nedeniyle Maden (Dekoratif Taş) Ocağı” projesinin çevresel etmenlere ve insan sağlığına zarar verecek yapılaşmaların kurulmasına zemin hazırlaması sebebiyle itiraz ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. aFoça merkezde ve Yenifoça pazaryerinde açılan sergi, bugün Bağarası pazaryerinde, Pazar günü de Foça Yeryüzü Pazarında sergilenmeye devam edecek.