birgün

16° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 15.12.2018 09:32

Tasarruf çayı da vurdu

Tasarruf çayı da vurdu

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Hükümetin Karadenizli yurttaşlara “müjde” olarak açıkladığı organik çay fabrikasının yapımı “tasarruf” gerekçesiyle durduruldu.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbbüsleri Komisyonu’nda önceki gün ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nün Sayıştay denetim raporu ve bilançosu görüşüldü.

Döviz kurunda ve enflasyonda yaşanan yüksek artışın ardından “tasarruf tedbirleri”nin alınacağını açıklayan ancak Cumhurbaşkanlığı’nı bu tedbirlerin dışında bırakan Hükümet, Karadenizli yurttaşın gelir kaynağını da yok etti. Cumhuriyet tarihi boyunca kurulmuş fabrikaların büyük bir kısmını önce özelleştiren sonra da kapatan AKP, İkizdere Organik Çay Fabrikası’nın yapımından vazgeçti.

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Pınarbaş, TBMM KİT Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, “Çamlıhemşin ve İkizdere’de yapılması planlanan organik siyah çay ve yeşil çay fabrikası projelerimiz var. İkizdere'de 100 ton kapasiteli fabrika yeri için fizibilite raporu hazırlandı, dönemin Kalkınma Bakanlığı'na sunuldu ancak genel tasarruf tedbirleri nedeniyle 2019 yılı programına alınmadı” dedi.

Fabrikanın yapımının durdurulmasının “yanlış bir karar” olduğunu ifade eden CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, “Söz konusu insan ve insan sağlığı olursa bunu engellemeye çalışacak hiçbir tedbir de geçerli olmamalıdır” dedi.

Yapımı planlanan fabrikanın organik çay ve yeşil çay üretimi yapacağını, bunların da halk sağlığı için faydalı iki ürün olduğuna dikkati çeken Tuncer, “İnsan sağlığının aleyhine bir çalışma, tasarruf ve tedbir olamaz. Bu kapsamda İkizdere organik ve yeşil çay fabrikasının yapımının bir an önce tamamlanması için tasarruf tedbirlerinden muaf tutulması gerekiyor” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol