birgün

9° AZ BULUTLU

EKONOMİ 15.12.2018 09:32

Tasarruf çayı da vurdu

Tasarruf çayı da vurdu

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Hükümetin Karadenizli yurttaşlara “müjde” olarak açıkladığı organik çay fabrikasının yapımı “tasarruf” gerekçesiyle durduruldu.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbbüsleri Komisyonu’nda önceki gün ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nün Sayıştay denetim raporu ve bilançosu görüşüldü.

Döviz kurunda ve enflasyonda yaşanan yüksek artışın ardından “tasarruf tedbirleri”nin alınacağını açıklayan ancak Cumhurbaşkanlığı’nı bu tedbirlerin dışında bırakan Hükümet, Karadenizli yurttaşın gelir kaynağını da yok etti. Cumhuriyet tarihi boyunca kurulmuş fabrikaların büyük bir kısmını önce özelleştiren sonra da kapatan AKP, İkizdere Organik Çay Fabrikası’nın yapımından vazgeçti.

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Pınarbaş, TBMM KİT Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, “Çamlıhemşin ve İkizdere’de yapılması planlanan organik siyah çay ve yeşil çay fabrikası projelerimiz var. İkizdere'de 100 ton kapasiteli fabrika yeri için fizibilite raporu hazırlandı, dönemin Kalkınma Bakanlığı'na sunuldu ancak genel tasarruf tedbirleri nedeniyle 2019 yılı programına alınmadı” dedi.

Fabrikanın yapımının durdurulmasının “yanlış bir karar” olduğunu ifade eden CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, “Söz konusu insan ve insan sağlığı olursa bunu engellemeye çalışacak hiçbir tedbir de geçerli olmamalıdır” dedi.

Yapımı planlanan fabrikanın organik çay ve yeşil çay üretimi yapacağını, bunların da halk sağlığı için faydalı iki ürün olduğuna dikkati çeken Tuncer, “İnsan sağlığının aleyhine bir çalışma, tasarruf ve tedbir olamaz. Bu kapsamda İkizdere organik ve yeşil çay fabrikasının yapımının bir an önce tamamlanması için tasarruf tedbirlerinden muaf tutulması gerekiyor” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız