birgün

15° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.09.2021 08:49

Taşeron kalksın, belirsizlik bitsin: Artık güvencesizlik istemiyoruz

Taşeron kalksın, belirsizlik bitsin: Artık güvencesizlik istemiyoruz

Deniz Güngör

Ankara’da, doğalgaz dağıtımı yapan BaşkentGaz’ın taşeronu Ersan Elektrik firmasında çalışan Enerji-Sen üyesi işçiler, dün Ulus Meydanı’nda taşeron çalışmanın kaldırılması talebiyle basın açıklaması yaptı. Yaklaşık 160 kişinin katıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Enerji-Sen Sendikası avukatı Deniz Altaylı “Belirsizlikler de ücret yetersizliği de bize ‘Artık Yeter!’ dedirtiyor” ifadelerini kullandı.

Kadrolu çalışanlarla aynı işi yapmalarına rağmen farklı ücretlerle çalıştıklarını söyleyen Altaylı “Çalışma yerimiz değişebiliyor, iş tanımımıza uygun olmayan işlerde çalışmak zorunda kalabiliyoruz. Taşeron firmanın sözleşmesinin uzatılıp uzatılmayacağının belirsizliği bizi işsizlik riskiyle yüz yüze bırakıyor” diye konuştu. Taşeron çalışmanın kalkmasını istediklerini belirten Altaylı “Taşeron çalışma ortadan kalksın, kadrolu ve güvenceli biçimde, eşit işe eşit ücret uygulanarak çalışalım” dedi. Ekonomik kriz nedeniyle aldıkları düşük ücretle geçinemediklerini vurgulayan Altaylı şunları söyledi: “Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik kriz sürecini de göz önüne alırsak, ne kiraya para yetiştirebiliyoruz ne mutfağa ne de faturalara. Tüm bunlar yetmezmiş gibi mobbinge maruz kalıyoruz.”

Hakkımızı vermemekle tehdit etmeyin

Altaylı, sendikal örgütlenme başladıktan sonra mobbingin arttığını belirtti: “Sendikadan istifa etmemiz yönünde telkin edildik ama vazgeçmedik. Bazı arkadaşlarımız görev değişikliğine maruz kaldı. Biz biliyoruz ki aslında bu olanlar yasalara ve kanunlara aykırıdır.” Altaylı, “Bizi işten çıkarmakla ya da iflas göstererek kıdem tazminatımızı vermemekle tehdit etmeyin” dedi. Sendikal haklarına sahip çıkacaklarını aktaran Altaylı son olarak şunları söyledi: “Sendikal nedenle işten atamazsınız, eğer bunu yaparsanız da karşınıza hukukla dikiliriz ve kazanırız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol