birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 22.06.2020 13:45

Tatilciler sınav günü sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak

İçişleri Bakanlığı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu azaltmak ve riskleri önlemek için istisnalar hariç olmak üzere 81 il sınırları içinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı. Alınan kısıtlama kararından tatil planı yapanlar muaf tutuldu

Tatilciler sınav günü sokağa çıkma yasağından muaf tutulacakİçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü,Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavların sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla; 20 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.00 ile 15.00, 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 arasında genelgede belirli istisnalar hariç olmak üzere 81 il sınırları içinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı.

Ancak alınan yasak kararından tatil planı yapanlar muaf tutuldu.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

* Genelge metninin 6’ncı maddesinde, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs.) biletleme yapmış olanların sokağa çıkma yasağına tabi olmayacağı ifade edilmiş yine ‘Açık olacak işyeri, işletme ve kurumlar’ başlığı altında yer alan 8’inci maddenin (j) bendinde oteller ve konaklama yerleri sayılmıştır.

* Bu hizmetlere erişimin ve bu hizmetlerden yararlanmanın seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleşeceği açıktır. Bu kapsamda, seyahat acentalarının tüketicilere sunmuş oldukları paket tur, tur ve transfer faaliyetlerinin de anılı genelgede düzenlenen istisnalar kapsamına girmekte olduğuna dair hususun teyit edilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’ne 19 Haziran 2020 tarihli yazımız ile başvuruda bulunulmuştur.

* Başvurumuz sonucunda İçişleri Bakanlığı’nca tarafımıza yapılan resmi bildiri ile; seyahat acenteleri tarafından organize edilerek ilgili tarihlerde gerçekleşecek olan tur, paket tur veya transfer hizmetlerini satın alan müşteriler ve bu hizmetlerin temin edilmesinde görev alan seyahat acentası çalışanlarının genelge ile bildirilen tarihlerde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacağını bilgilerinize sunarız.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol