Tazminat davasının reddi ‘hak ihlali’ sayıldı
Nevzat Bitik.

Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi (AYM), Mardin’in Midyat ilçesindeki Sivrice Jandarma Karakolu’nda 2012’de 23 yaşındaki jandarma er Nevzat Bitik’in ölümüne ilişkin ailesi tarafından açılan tazminat davasının reddedilmesini hak ihlali saydı. Yüksek Mahkeme, ailenin açtığı davanın süre aşımı nedeniyle reddedilmesini “mahkemeye erişim hakkının ihlali” olarak değerlendirdi. Dava yeniden görülecek.

21 Mayıs 2012’de koğuştan çıkarak gittiği tuvaletten döndüğünde kafasını duvara çarparak düştüğü belirtilen Bitik, kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Ailesi, Bitik'in “bazı astsubayların kendisini dövdüğünü söylediğini’’ ve ölümünün “şüpheli” olduğunu kaydederek soruşturma yapılmasını istedi. Bunun üzerine Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma dosyasına gönderilen Adli Tıp Kurumu 1’inci İhtisas Kurulu raporuna göre, Bitik’in kesin ölüm sebebinin "çakmak gazı inhalasyonu ve gelişen komplikasyonlar" olduğu ifade edildi. 

AİLE HAKLI BULUNDU

Ayrıca Bitik’e daha önce kötü muamelede bulunulduğuna ilişkin herhangi bir delil bulunamadığı ve husumetli olduğu kimsenin olmadığı aktarıldı. Soruşturmada da ‘‘takipsizlik kararı’’ verildi. Bitik'in ailesi, 22 Mayıs 2017’de ölüm olayında idarenin kusur ve sorumluluğunun bulunduğunu beyan ederek uğradıkları maddi ve manevi zararların karşılanması için Millî Savunma Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Ailenin bu başvurusu reddedildi. Aile daha sonra 10 Ekim 2017'de Mardin 2. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Bu dava da “olayın yaşandığı tarihten 5 yıl içinde yetkili makamlarına başvurarak hak arama” şartı olduğundan dolayı reddedildi. 

17 Temmuz 2019’da ise aile, AYM'ye başvurdu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, aileyi haklı buldu. Kararda, “Ailenin, ölüm olayın gerçekleştiği 22 Mayıs 2012 tarihi esas alınarak uğradıkları zararla ilgili idari başvuru yapmak suretiyle dava açmalarının beklenmesi, başvuruculara orantısız bir külfet yüklemektedir” ifadelerine yer verildi.