Google Play Store
App Store

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, rakibi Metin Feyzioğlu'nu 156'ya karşı 182 oyla geride bırakarak Türkiye Barolar Birliği'nin yeni başkanı oldu. Seçimin ardından konuşan Sağkan, "Hukukun üstünlüğünün tesisi için yeterli çabayı sarf etmediğine inandığımız bir anlayışın bugün itibarıyla sonuna gelmiş bulunuyoruz" dedi.

TBB’nin yeni başkanı Erinç Sağkan oldu

Türkiye Barolar Birliği (TBB) bugün Avukat Özdemir Özok Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 36. Genel Kurulu ile 9'uncu başkanını seçti.

Ramiz Erinç Sağkan'ın ve iktidara yakınlığı nedeniyle eleştirilen Metin Feyzioğlu'nun aday olduğu seçimde, TBB'nin yeni başkanı Erinç Sağkan oldu. Seçimdeki bir diğer aday ise Mardin Barosu avukatlarından Medeni Ayhan’dı.

348 delegenin oy kullandığı seçimde oy verme işlemi saat 9.00’da başlayıp 17.00’ye kadar sürdü. Seçimler için 9 kabin, 3 sandık kuruldu. Kesin olmayan sonuçlara göre Erinç Sağkan 182 oy alırken, Metin Feyzioğlu’nun oyu 156’da kaldı.

SEÇİMİN ARDINDAN İLK AÇIKLAMA

Erinç Sağkan, seçimin ardından yaptığı açıklamada, bu seçimin yalnızca bir TBB seçimi olmaktan çıktığını dile getirerek şunları söyledi:

tbb-nin-yeni-baskani-erinc-sagkan-oldu-951694-1.

“Ülkemizde son yıllarda insan hakları ihlallerinin arttığı, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmadığı, Avrupa İnsan Hakları (AİHM) kararlarının uygulanmadığı ve tartışmaya açıldığı noktada TBB’ye yurttaşlarımızın çok ihtiyacı bulunmaktadır. Maalesef geçtiğimiz döneminde bu anlamda gerek mesleki sorunların iyileştirilmesinde gerekse hukukun üstünlüğünün tesisi için yeterli çabayı sarf etmediğine inandığımız bir anlayışın bugün itibarıyla sonuna gelmiş bulunuyoruz.”

Sağkan, Türkiye’de hiçbir avukatın yalnız kalmayacağının altını çizerek, “Yeni barolar birliği anlayışı aslında yarım asırlık teamüllerinin getirdiği o hak savunuculuğu rolünü çok net olarak ortaya koyacağı ve yurttaşların kendisinin temel hak ve özgürlüklerinin teminatı hissedeceği TBB olacaktır” ifadelerini kullandı.

FEYZİOĞLU TEBRİK ETTİ

Seçimi kaybeden Metin Feyzioğlu ise ilk açıklamasını Instagram hesabı üzerinden yaptı. Erinç Sağkan’ı tebrik eden Feyzioğlu, mesajında şunları kaydetti:

tbb-nin-yeni-baskani-erinc-sagkan-oldu-951695-1.

SAĞKAN'IN LİSTESİ

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, baro başkanlarının ‘çoklu baro’ yasasına karşı yaptığı eylemde öne çıkan isimlerdendi.

Sağkan’ın listesinde şu isimler yer alıyor:

* Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt
* Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez
* Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun
* Aksaray Barosu Başkanı Ramazan Erhan Toprak
* Kırklareli Barosu Başkanı Turgay Hınız
* Eski Adana Barosu Başkanı Veli Küçük
* Eski Muş Barosu Başkanı Abdulbaki Çelebi
* Şırnak Barosu delegesi Ali Bayram
* Ankara Barosu delegesi İsmail Cumhur Bozkurt

YAVAŞ, İMAMOĞLU VE SOYER'DEN KUTLAMA MESAJLARI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sağkan'ı ilk kutlayan isim olurken, "Türkiye Barolar Birliği Başkanı seçilen meslektaşım Sayın Erinç Sağkan'ı tebrik ediyorum. Hukukun üstünlüğünün sağlanmasında önemli katkılarının olacağına yürekten inanıyorum" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu "Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı seçimini kazanan Erinç Sağkan ve yönetim kurulunu tebrik ediyor, hukukun üstünlüğü ve adaleti egemen kılma mücadelesinde başarılar diliyorum" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de "Türkiye Barolar Birliği'nin başkanlık seçimini kazanan meslektaşım Sayın Erinç Sağkan'ı ve yönetim kurulunu yürekten kutluyorum. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu adaleti ve hukukun üstünlüğünü sağlamada büyük adımlar atacağına inanıyor, başarılar diliyorum," ifadeleriyle yeni yönetimi kutladı.

KILIÇDAROĞLU’DAN ‘HUKUKUN EGEMENLİĞİ’ MESAJI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter’dan bir tebrik mesajı paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Barolar Birliği 36. Olağan Genel Kurulunda seçimi kazanarak TBB Başkanı seçilen Erinç Sağkan ve yönetim kurulunu kutluyorum. Hukukun egemenliğini birlikte tesis edeceğimiz, ülkemizde görevinizi hiçbir baskı altında kalmadan yerine getireceğiniz günler yakındır!"