birgün

25° PARÇALI BULUTLU

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye göç konusunda yalnız bırakıldı

Küresel Parlamenter Göç Konferansı'nda konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Küresel bir sorun diyoruz ve bu sorunun çözümünün de küresel olması lazım. Türkiye maalesef göç konusunda yalnız bırakıldı. Türkiye'ye gerekli katkının, desteğin göçle ilgili küresel sorumluluğun üstlenilmediğini görüyoruz" dedi.

GÜNCEL 20.06.2022 17:36
TBMM Başkanı Şentop: Türkiye göç konusunda yalnız bırakıldı
Abone Ol google-news

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye maalesef bu göç konusunda yalnız bırakıldı. Türkiye'ye gerekli katkının, desteğin, göçle ilgili küresel sorumluluğun üstlenilmediğini görüyoruz" dedi.

Parlamentolar Arası Birlik (PAB) ile ortaklaşa düzenlenen Küresel Parlamenter Göç Konferansı Hilton İstanbul Bomonti Hotel'de devam etti.

Konferans kapsamında TBMM Başkanı Şentop, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Başkanı Duarte Pacheco ile ortak basın toplantısı düzenledi. Şentop, göç ve mültecilere ilişkin uluslararası iş birliği konusunda konferans düzenlediklerini ve yarın da devam edeceğini belirterek, "Biliyorsunuz özellikle son birkaç yıldır dünyanın gündemindeki en önemli konu göç konusu. Bir küresel sorun haline geldi" diye konuştu.

'GÖÇLE İLGİLİ KÜRESEL SORUMLULUĞUN ÜSTLENİLMEDİĞİNİ GÖRÜYORUZ'

Şentop, şunları söyledi: "Tabii küresel bir sorun diyoruz bu sorunun çözümünün de küresel olması lazım. Türkiye maalesef bu göç konusunda yalnız bırakıldı. Türkiye'ye gerekli katkının, desteğin, göçle ilgili küresel sorumluluğun üstlenilmediğini görüyoruz. Bu göçe kaynak olan ülkeleri ve göçe sebep olan hususları ortaya çıkartan ülkelerin bu konuda sorumluluk almakta çok yavaş davrandıklarını görüyoruz. Hatta bunun ötesinde Avrupa Birliği ve uç noktada Yunanistan'ın öncülüğünde göçmenlere karşı kötü muamelelerin, insan haklarına uymayacak, bağdaşmayacak, uluslararası hukuka aykırı muamelelerin yapıldığını defalarca tespit ettik, gördük, gösterdik. Bütün bu çerçeve içerisinde biz Parlamentolar Arası Birlikle, Sayın Başkan Pacheco'yla beraber bu küresel sorun için parlamenterlerin bir araya gelmesi, sorunu, çözüm önerilerini birlikte müzakere etmesinin doğru olacağını düşündük. Ayrıca Türkiye'de yapılması, Türkiye tecrübesinin bilgi ve birikim olarak başka ülkelerin parlamenterleriyle paylaşılmasının faydalı olacağını düşündük. Aslında henüz daha Ukrayna'yla ilgili göç meselesi gündemde değildi ilk konuştuğumuz zamanlar. Fakat o da gündeme geldi. Biraz daha bir konuyla ilgili farkındalık uyandıracak bir husus olarak bunu faydalı değerlendiriyoruz."

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol