birgün

4° KAPALI

TBMM Başkanvekili Akar’dan AKP'li Işık'a 'yumruk' çağrısı: Özür dilemelidir

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, bütçe görüşmelerinde Meclis'te çıkan kavgada İYİ Partili Hüseyin Örs’e yumruk atan AKP'li Zafer Işık için, "Eğer insanlık erdemi taşıyorsa hatasını anlayıp özür dilemelidir, doğrusu budur" diye konuştu.

GÜNCEL 07.12.2022 16:57
TBMM Başkanvekili Akar’dan AKP'li Işık'a 'yumruk' çağrısı: Özür dilemelidir Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, dün kendi yönettiği birleşimin arasında AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın attığı yumruk nedeniyle kafasında açılma meydana gelen İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ü hastanede ziyaret etti.

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Akar, AKP’li vekil Zafer Işık’ın ‘adli bir suç’ işlediğini belirerek, “Eğer insanlık erdemi taşıyorsa hatasını anlayıp özür dilemelidir, doğrusu budur. Ama taşımıyorsa yapacak bir şey yok, o kendi takdiridir” dedi.

TBMM'de yaşanan benzer olayların 'nahoş' olarak niteleyen Akar, "Evet, laf atılabilir. Meclis’in geçmişinde bunlar var ama fiziki şiddet uygulamak kesinlikle tasvip edilecek olay değil" diye konuştu.

Akar, açıklamasında şunları söyledi:

“TASVİP EDİLECEK OLAY DEĞİL”

“Birleşimi ben yönetiyordum, tabii ara verdikten sonra olmuş olan bir olay, ben içeride öğrendim. Kavga ortamı da yoktu. İçeriden gelen arkadaşlar, içeride kavga olduğunu söylediler. Hoş bir durum değil. Evet zaman zaman oluyor ama ben kapatırken de oturumu, böyle kavgalık bir ortam yoktu. Niye, niçin yaptı, bunu sorgulamak lazım. Şimdi Hüseyin Bey’i ziyarete geldik, sağlığı iyi. Hoş bir olay değil tabii ki. İlle bir arkadaşımız bu derecede ciddi bir şekilde şiddete uğramasıyla bu olaylar gündeme gelmemeli. Meclis’te bu olaylar, nahoş olaylardır. Yapılmaması gereken, milletvekiline yakışan işler değildir. Evet, laf atılabilir; Meclis’in geçmişinde bunlar var ama fiziki şiddet uygulamak kesinlikle tasvip edilecek olay değil.

“BİR SUÇ İŞLEMİŞ, ADLİ BİR SUÇ”

Zafer Bey’in bir tweetini gördüm, ‘Özür dilemeyeceğim’ şeklinde. Bu bir insanlık vasfıdır tabii, insanın erdemliliği ile ilgili bir olaydır. Eğer insanlık erdemi taşıyorsa hatasını anlayıp özür dilemelidir, doğrusu budur. Ama taşımıyorsa yapacak bir şey yok, o kendi takdiridir. Böyle bir olaydan sonra, ‘Meclis’te olağan böyle şeyler’. Olağan falan değil. Meclis’te, kendini bilmez, milleti temsil etmeyi hak etmeyen bir iki milletvekilinin çıkarmış olduğu, geçmişte de bugün de olaylardır. Milletini temsil eden milletvekilleri, millete oradan vereceği mesaj insanlık vasıflarını öne çıkartan, yaptığı hatanda da ders alan ve bundan da özür dilemesini ders alan insanlar olmalıdır ki toplum refah, huzur içinde birbirlerine karşı daha saygılı olsun. Kimsenin onun özrüne de ihtiyacı yok. Bir suç işlemiş, adli bir suç bu. Dediğim gibi, o vasıfları taşımıyorsan yapacak bir şey yok demektir.”

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol