birgün

22° AÇIK

EKONOMİ 17.04.2021 11:39

TCMB Bitcoin’le alış-veriş yapmayı yasakladı

TCMB Bitcoin’le alış-veriş yapmayı yasakladı

Ekonomi Servisi

Kripto paraların ilki Bitcoin 63 bin doların da üzerine çıkarak rekor kırarken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle, ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amaçlandı. Yönetmeliğe göre, kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak. Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.

Kripto paralarla yapılan işlemler hem hızlı hem de işlemi yapanlar kimliklerini gizleyebiliyorlar. Bu nedenle gerek para aklamada gerekse yasadışı para transferlerinde sık kullanılan kripto paralara karşı tüm dünyada düzenleyici önlemler alınıyor. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu düzenlemesi dünya standartlarına göre oldukça sert olduğu yorumlanıyor. Son günlerde Türkiye’de de küçük yatırımcıların kripto paralara dönük yatırımlarında artış yaşanmıştı. Bu anlamda Türkiye Avrupa’da en çok kripto para yatırımcısının olduğu ülke konumunda.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol