birgün

6° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 01.12.2021 17:30

TCMB'de müdahale sonrası kritik toplantı: Yatırımcılarla görüşülecek

Merkez Bankası yetkililerinin, bugün döviz piyasasına yapılan müdahalenin ardından yarın yerli ve yabancı yatırımcılarla birer toplantı gerçekleştireceği belirtildi.

TCMB'de müdahale sonrası kritik toplantı: Yatırımcılarla görüşülecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkililerinin, döviz piyasasına yapılan müdahale sonrası yatırımcılarla kritik bir toplantı gerçekleştireceği bildirildi.

BloombergHT’de yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikasına yönelik verilen mesajlar, kurda yaşanan gelişmeler ve Döviz piyasasına 2014'ten sonra yapılan ilk müdahale sonrasında oldukça kritik bir yatırımcı toplantısına hazırlanıyor.

TCMB yetkilileri 2 Aralık tarihinde yerli ve yabancı yatırımcılarla toplantılar gerçekleştirecek. Yerli yatırımcılarla yapılacak toplantının saat 11:00'da, yabancı yatırımcılarla yapılacak toplantının 16:00'da gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Çevrimiçi olacak toplantıların 1 saat sürmesi planlanıyor.

Ekonomistler toplantıda 2014'ten sonra ilk kez gerçekleştirilen döviz piyasası müdahalesinin önemli başlıklardan biri olacağını belirtti.

TCMB'DEN DOĞRUDAN DÖVİZ MÜDAHALESİ

Merkez Bankası’ndan bugün yapılan açıklamada, “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Merkez Bankası en son Ocak 2014 tarihinde 3,2 milyar dolarlık doğrudan satım müdahalesinde bulunmuştu.