birgün

17° PARÇALI BULUTLU

TCMB duyurdu: BAE Merkez Bankası ile mutabakat imzalandı

AKP iktidarıyla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki buzlar eriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile BAE Merkez Bankası arasında, merkez bankacılığı konularında ‘iş birliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak’ amacıyla bir mutabakat zaptı imzalandı.

EKONOMİ 25.11.2021 09:27
TCMB duyurdu: BAE Merkez Bankası ile mutabakat imzalandı
Abone Ol google-news

AKP iktidarı, 15 Temmuz Darbe Girişimi'ni desteklemekle suçladığı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yakın ilişkiler geliştirme yolunda önemli bir adım attı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında 24 Kasım 2021 tarihinde merkez bankacılığı konularında ‘iş birliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak’ amacıyla bir mutabakat zaptı imzalandığı açıklandı.

TCMB tarafından yapılan açıklamada, “Söz konusu anlaşma kapsamında iki ülke merkez bankası arasında merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmesi planlanmaktadır” denildi.

Dün, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye’ye gelen BAE Veliaht Prensi ve fiili lideri Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'la yaptığı görüşmenin ardından iki ülke arasında anlaşmalar imzalamıştı.

Ziyaret devam ederken basında, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Türkiye'yi ziyaret eden BAE yetkilileriyle iki ülke arasında olası bir swap anlaşması yapılmasına yönelik ön görüşme yürüttüğüne ilişkin haberler yer almıştı. Reuters’e bilgi veren kaynaklar, görüşmeleri doğrulaşmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol