Merkez Bankası, eylül enflasyonuna en büyük katkının enerji ve hizmet gruplarından geldiğini kaydetti. Eylülde önceki aya göre yıllık tüketici enflasyonuna katkı enerjide 1,55 puan, hizmette 1,08 puan, gıdada 0,51 puan ve temel malda 0,21 puan artarken, alkol-tütün-altın grubunda 0,11 puan azaldı.

TCMB: Enflasyona en belirgin katkı enerji ve hizmet grubundan geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 24 yılın zirvesine çıkan enflasyona ilişkin değerlendirmesini yayımladı. Açıklamada enflasyondaki artışa en belirgin katkının enerji ve hizmet gruplarından geldiği, doğal gaz fiyatlarının yurt içi enerji fiyatlarına yansımasıyla üretici fiyatlarındaki artışın hızlandığı belirtildi.

Merkez Bankası, dün (3 Ekim) açıklanan enflasyon verisi sonrası eylül aylık fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı.

Raporda, tüketici fiyatlarının Eylül ayında yüzde 3,08 oranında arttığı, yıllık enflasyonun 3,24 puan yükselişle yüzde 83,45 olduğu, bu dönemde, tüketici yıllık enflasyonunun alkol-tütün-altın grubunda bir miktar gerilerken, diğer alt gruplarda yükseldiği hatırlatıldı.

Enflasyondaki artışa en belirgin katkı enerji ve hizmet gruplarından geldiği ifade edildi.

Değerlendirmede "Enerji enflasyonu, uluslararası ham petrol fiyatlarına paralel olarak gerileyen akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarına karşın, elektrik, doğalgaz, şebeke suyu gibi yönetilen/yönlendirilen kalemler ile katı yakıt fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak önemli ölçüde yükselmiştir. Bu dönemde, hizmet grubunda yıllık enflasyon tüm alt gruplarda yükselirken, özellikle ulaştırma hizmetleri ve kira alt gruplarındaki artışlar öne çıkmıştır" ifadelerine yer verildi.

'GIDA ENFLASYONU ALT GRUPLAR GENELİNDE YÜKSELDİ'

Gıda yıllık enflasyonunun alt gruplar genelinde yükseldiği, temel mal grubunda yıllık enflasyonun dayanıklı mallarda gerilerken diğer alt gruplarda arttığı vurgulandı.

Jeopolitik gelişmelere paralel olarak yüksek seyreden doğal gaz fiyatlarının yurt içi enerji fiyatlarına yansıması neticesinde elektrik üretimi ve gaz imalatı öncülüğünde üretici fiyatlarındaki artışın hızlandığı ifade edilerek "Bu görünüm altında, mevsimsellikten arındırılmış verilerle B ve C göstergelerinin aylık değişimleri bir miktar yavaşlarken yıllık enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir" değerlendirmesine yer verildi.

Değelendirmede artış anlamında öne çıkan başlıklar şöyle:

"Enerji fiyatları Eylül ayında yüzde 7,39 oranında yükselmiş, grup yıllık enflasyonu 11,25 puanlık artışla yüzde 132,98 seviyesine ulaşmıştır."

"Ulaştırma alt grubunda fiyatların yüzde 6,95 oranında yükselmesiyle, yıllık enflasyon 7,69 puan artışla yüzde 97,98 seviyesine ulaşmıştır."

"Kira alt grubunda aylık artış yüzde 5,45 oranına yükselmiş, mevsimsellikten arındırmış veriler önceki aylara kıyasla hızlanmaya işaret etmiştir."