birgün

13° AÇIK

EKONOMİ 11.01.2019 10:20

TCMB: Kasım’da cari fazla 986 milyon dolar oldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayı ödemeler dengesini açıkladı. TCMB’nin açıklamasına göre cari fazla Kasım’da 986 milyon dolar oldu. Döviz kurunda yıl içinde yaşanan sert yükselişler sonrasında 5,30-5,50 aralığında dengelenme yaşandı. İhracat bu dönemde rekor artış gösterdi ve ithalat ise azaldı. Cari fazla Kasım’daki rakamlarla beraber yaklaşık son 17 senenin en uzun süreli artışını […]

TCMB: Kasım’da cari fazla 986 milyon dolar oldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayı ödemeler dengesini açıkladı. TCMB’nin açıklamasına göre cari fazla Kasım’da 986 milyon dolar oldu.

Döviz kurunda yıl içinde yaşanan sert yükselişler sonrasında 5,30-5,50 aralığında dengelenme yaşandı. İhracat bu dönemde rekor artış gösterdi ve ithalat ise azaldı. Cari fazla Kasım’daki rakamlarla beraber yaklaşık son 17 senenin en uzun süreli artışını gösterdi.

TCMB raporuna göre:

 • Bir önceki yılın Kasım ayında 4.482 milyon ABD doları açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın aynı ayında 986 milyon ABD doları fazla verdi Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 33.932 milyon ABD dolarına geriledi.
 • Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Kasım ayında 898 milyon ABD doları açık verirken, bu ayda 4.514 milyon ABD doları fazla verdi.
 • Cari işlemler hesabının fazla vermesinde, bir önceki yılın Kasım ayında 4.781 milyon ABD doları açık veren dış ticaret dengesinin bu yılın aynı ayında 523 milyon ABD doları fazla vermesi ve hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 386 milyon ABD doları artarak 1.475 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili oldu
 • Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 201 milyon ABD doları tutarında artarak 1.219 milyon ABD dolarına yükseldi.
 • Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 158 milyon ABD doları artarak 1.156 milyon ABD doları oldu.
 • İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 62 milyon ABD doları azalarak 221 milyon ABD dolarına geriledi.
 • Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 673 milyon ABD doları artarak 1.001 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.
 • Portföy yatırımları 1.720 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 346 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 482 milyon ABD doları net alış yaptığı görülmekte.
 • Yurtdışında gerçekleştirilen tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 139 milyon ABD doları net geri ödeme yaptı, Genel Hükümet 1.686 milyon ABD doları yeni tahvil ihracı gerçekleştirdi.
 • Diğer yatırımlarda 296 milyon ABD doları tutarında net çıkış gerçekleşti.
 • Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ile yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları sırasıyla 2.733 milyon ABD doları ve 678 milyon ABD doları net azalış kaydetti.
 • Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 2.149 milyon ABD doları ve 125 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirirken, diğer sektörler 282 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi.
 • Resmi rezervlerde bu ayda 4.404 milyon ABD doları rezerv artışı gözlendi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız