birgün

22° AZ BULUTLU

GÜNCEL 29.01.2020 10:48

Tecavüzle suçlanan Scotty sürücüsüne beraat

İstanbul Barosu'na kayıtlı genç bir avukat, alkollü olduğu gece bindiği Scotty'nin sürücüsü tarafından tecavüze uğradığını belirterek şikayetçi oldu. Scotty sürücüsü bir üye hakimin muhalefet şerhi koyduğu kararla beraat etti

Tecavüzle suçlanan Scotty sürücüsüne beraat

İstanbul Beşiktaş’ta 30 Nisan 2019’da, arkadaşları ile yediği iş yemeğinin ardından Kadıköy’deki evine gitmek için motosikletli servis uygulaması ‘Scotty’ üzerinden araç çağıran stajyer avukat G.G. (24), sabah motosiklet sürücüsünün evinde uyandı.

Hürriyet'ten Aziz Özen'in haberine göre yatakta çıplak halde uyandığını belirten avukat yaşadıklarını sosyal medyada anlattı ve Çengelköy Polis Merkezi’ne gitti. Üzerindeki iç çamaşırlarını delil olarak karakola veren genç avukat, motosiklet sürücüsünden şikâyetçi oldu.

Gözaltına alınan K.Ö. (28), “Eve gitmek istemediğini ve kahve ısmarlamamı istedi. Kendisini evime götürdüm. Müzik dinlemeye başladık. Karşılıklı kahve içtik. Daha sonra evde yakınlaştık ve rızasıyla ilişkiye girdim. Kendisi hatırlamayacak kadar alkollü değildi. Karşılıklı rızalarımızla olan olayın neden bu aşamaya geldiğini anlamıyorum” dedi.

Şüpheli K.Ö. hakkında, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘nitelikli cinsel saldırı suçlarından 25.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Karar duruşmasında mahkeme atılı suçların sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle oyçokluğuyla beraat kararı verdi. Bir üye hâkim, sanığa ceza verilmesi yönünde görüş belirterek karara muhalefet şerhi koydu.

SOSYAL MEDYADA DUYURMUŞTU

Kamuoyuna destek çağrısı yapan İstanbul Barosu’na kayıtlı genç kadın avukat yaşadıklarını şu ifadelerle anlatmıştı:

“Herkese merhaba, Ben 24 yaşında bir kadınım ve İstanbul Barosu’na kayıtlı stajyer avukatım. 29 Nisan gecesi Scotty isimli mobil aplikasyondan çağırdığım bir motosiklet sürücüsü tarafından istismara uğradım.

Bu olayı duyurmak ve gerekli kamuoyunu oluşturmak istiyorum çünkü ben hukuksal yollara çok daha kolay başvurabilecek konumda ve farkındalıktayım ama eminim bu olayı yaşayıp elinden bir şey gelmeyenler ve normalize edenler oldu.

29 Nisan’ı 30 Nisan’a bağlayan gece 01:00 sularında Scotty den aracı çağırdım. Bunun öncesinde iş yemeğindeydim ve bu yemekte alkol içilmişti. Arkadaşlarım ile yemek yenilen mekandan çıkıp birlikte taksi ile Beşiktaş’a geldik.

Daha önce sık sık kullandığım Scotty beni güvenli bir şekilde evime ulaştırabilirdi. Hiçbir sorun yaşamamıştım o güne kadar. Sonrasında arkadaşımın tanıklığında gelen araca bindim. Anadolu Yakası’nda bulunan evime gidecek şekilde konumu işaretledim.

Bundan sonraki ilk sahne benim için 06:00-07:00 saatleri arasında gözümü daha önce hiç bulunmadığım bir evde açmam oldu. Yanımda da hiç tanımadığım biri yatıyordu ve üzerimde yalnızca külotum olacak şekilde çıplaktım

“Ben neredeyim, sen kimsin?” şeklinde sorarak kalktım. Yanımdaki şahıs da hemen uyandı. Bana dün gece Scotty ile beni getirirken birkaç kez düşme tehlikesi geçirdiğimi, öyle olunca evine getirdiğini ve sonuç olarak cinsel bir yakınlaşma olduğunu söyledi.

“Zaten regl olduğun için bir şey yapmadık” dedi. Bu anın benim için ne kadar travmatik ve acı olduğunu anlatamam. İstismar edildiğimi anladığım o an mahvoldum. Fakat şahıs çok rahattı. Bunu çok normal karşılıyordu.

Güvenli alanıma geçene kadar tepki göstermedim hiç bilmediğim bir konumda olduğum için beni yaşadığım semte bırakmasını istedim. Bıraktıktan sonra yüzüne dikkatlice baktım hatırlayabilmek için.

Evime geldiğimde vücudumda bir şey olup olmadığını kontrol ettim, yakın arkadaşlarıma durumdan bahsettim. Çevremdeki avukatlarla konuştum. Nasıl bir yol izlemem gerektiğini araştırdım. O gün giydiğim elbise ve iç çamaşırı yıkamadan bir poşete koydum.

Kişiyi önce daha fazla yolculuk yapmaması için Scotty’ye şikayet ettim. 1 Mayıs sabahı da Emniyet Şubesi’ne gittim. Olayın gerçekleştiği yerdeki şubeye yönlendirildim. Burada 5-6 farklı polis memuruna olayı anlattım. Şahsın yaşadığı yeri ve kimliğini tespit etmeye çalıştık.

Şahıs aynı gün içinde tespit edildi ve ifadeye çağırıldı. Ben de detaylıca şikayetimi sundum. Bir gece nezarethaneye alınan şahıs bugün adliyeye sevk edildi ve ben bunun olması için 24 saat uğraştım.

2 farklı hastanede farklı iç muayeneler oldum. Elbisem ve iç çamaşırımı incelenmesi için teslim ettim. Defalarca kez olayı anlattım ve kişiyi tekrar yüzünü görerek teşhis ettim ki bu çok korkunç bir andı benim için.

Yine bugün öğle saatlerinde önce şahsın ablası aradı ve “bir kez daha düşünmemi” söyledi. Numaramı şahıstan almışlar, şahıs tutanaklardan aldı muhtemelen. Ben ablasına olayı anlattım ve kendisine zaten yapabileceğim en büyük iyiliği yaptığımı ve dürüst ifade verdiğimi söyledim.

Kardeşine iyilik yapmak istiyorsa avukat ile görüşmesi gerektiğini bunun benimle uzlaşabileceği bir konu olmadığını açıkladım. Ablası şahsın 1 ay içinde evleneceğini ve çok mağdur olduklarını anlatmaya çalıştı fakat zaten böyle birinin evlenecek olması daha vahimdi.

Ardından başka bir numaradan eniştesi aradı ve beni ikna edemeyeceğini anlayınca kendisinin “kapına 10 tane ağır ceza avukatı dayarım” ve “kötü niyetlisin”, “senin bir çıkarın var ama hadi bakalım” gibi söylemlerde bulundu. Bunların ardından ben ağlama krizine girdim.

Telefonu kapatıp polise bildirdim. Numarasını engelledim. Ardından şahsın nişanlısı aradı, ailesinin bir şey söylemediğini, bana ne yaptığını öğrenmek istediğini söyledi. Konuşurken o da ağlama krizine girdi ve yakında evleneceği adamın ne yaptığını öğrenmek istediğini söyledi.

Bu kişiye de avukatla konuşması gerektiğini benim bunu konuşmayı artık kaldıramayacağımı söyledim. Daha sonra avukatlarım ile iletişime geçtim ve adliye sürecini takip ettik.

Şahsın beni işaretlemediğim konuma rızam dışında götürdüğü açık olmasına ve cinsel saldırı ve hürriyetten yoksun bırakılma şikayeti ile başvurmama rağmen ve hatta savcı tutukluluk istemiyle mahkemeye sevk etmesine rağmen hakim adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Bu şahıs veya ailesi veya yakın çevresi benim kimliğimi biliyor, telefon numaramı biliyor, çalıştığım yeri öğrenebilirler ve bana zarar verebilirler. Ayrıca şahıs ciddi bir cezayı öngörerek kaçabilir.

LÜTFEN BURADA SESİMİ DUYURMAMA YARDIMCI OLUN. LÜTFEN BANA DESTEK OLUN. KAMUOYU BUNLARI GÖRMEZDEN GELDİKÇE, BİZ ADALETİ TALEP ETMEDİKÇE HER GEÇEN GÜN BİRİLERİ DAHA TRAVMA YAŞAYACAK.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol