birgün

3° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 11.12.2020 09:11

Tekin Yayınevi yazarları, çevrim içi söyleşilerde kitapseverlerle buluşuyor

Tekin Yayınevi, kitapseverlerle buluşmak amacıyla çevrimiçi (online) söyleşiler dizisine başlıyor. Gazeteci Berkant Gültekin’in konuk olacağı ve “AKP’nin Veda Senfonisi” kitabının konuşulacağı ilk söyleşi, 11 Aralık Cuma saat 21.00’de Tekin Yayınevi-Artvin Patika Kitapevi ortaklığıyla gerçekleştirilecek.

Tekin Yayınevi yazarları, çevrim içi söyleşilerde kitapseverlerle buluşuyor

Tekin Yayınevi, pandemi döneminde Anadolu’daki bağımsız kitapevleriyle dayanışmak ve farklı kentlerdeki kitapseverlerle buluşmak için çevrimiçi sohbetler dizisi başlatıyor.

Söyleşilerin ilki, 11 Aralık Cuma (bu akşam) saat 21.00’de Artvin Patika Kitapevi’yle birlikte gerçekleştirilecek.

İlk söyleşinin konuğu, “AKP’nin Veda Senfonisi” kitabının yazarı, gazeteci Berkant Gültekin olacak. Söyleşinin moderatörlüğünü ise Tekin Yayınevi Genel Koordinatörü Elif Akkaya üstlenecek.

Etkinlik Tekin Yayınevi ve Patika Kitapevi’nin Instagram sayfasından canlı olarak yayınlanacak.

‘YERELLERLE BULUŞACAĞIZ’

Tekin Yayınevi’nin sosyal medya hesaplarında söyleşiyle ilgili yapılan paylaşım şu şekilde:

“Tekin Yayınevi olarak (fikir Patika Kitabevi'ne aittir)

-Anadolu'da ayakta kalmaya çalışan bağımsız kitabevleriyle

-dayanışacağız

-yerelle buluşacağız

-yazarlarımızla okuru bir araya getireceğiz.

İlk buluşma #Artvin

Kitabevi #Patika

Yazarımız #BerkantGültekin”

AKP’NİN VEDA SENFONİSİ

Gazeteci Berkant Gültekin'in ilk kitabı olan ve geçtiğimiz şubat ayında raflardaki yerini alan AKP’nin Veda Senfonisi, 31 Mart/23 Haziran 2019'da gerçekleştirilen ve AKP-MHP cephesinin gerilemesine sahne olan yerel seçimlerin arka planına mercek tutuyor.

İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde Gültekin, Türkiye'de siyasal İslam geleneğinin ortaya çıkışını da kapsayacak şekilde AKP'nin iktidara geliş sürecini ve köşe taşlarıyla 2019 yılına kadarki kırılma anlarını ele alıyor. Gültekin bu bölümde AKP'yi iktidara getiren tarihsel koşullara dikkat çektikten sonra, siyasal İslamcı partinin ittifaklarını ve adım adım geliştirdiği toplumsal ve siyasal hegemonyasını analiz ediyor.

İkinci bölüm ise yerel seçimlerin ardından BirGün gazetesinde yayımlanan ‘Politik Muhabbetler' adı söyleşilerden oluşuyor. Gültekin bu kısımda, Taner Timur, Mustafa Sönmez, Can Kozanoğlu, Kemal Can, Cem Kaptanoğlu, Murat Yetkin, Yavuz Çobanoğlu ve İlhan Uzgel gibi her biri kendi alanında uzun yıllara dayanan birikime sahip olan isimlerle seçim sonuçlarının anlamı üzerine mülakatlar gerçekleştiriyor.

Kitabın bu bölümünde Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş söyleşisiyle de Türkiye solunun bu özel deneyimine geniş bir parantez açılıyor. Ayrıca Gültekin'in Ekrem İmamoğlu ile seçimler öncesinde yaptığı bir röportaj da kitapta yer alıyor. YSK'nin 31 Mart İstanbul seçimlerini iptal etmesini ise Anayasa Hukuku Profesörü Sibel İnceoğlu değerlendiriyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol