birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 10.08.2020 13:42

‘Tekiner cinayetinin azmettiricisi Ömer Ay’ın il başkanı olması kabul edilemez’

Toplumsal Bellek Platformu, katledilen eski Nevşehir İl Başkanı Mehmet Zeki Tekiner cinayetinin azmettiricisi olan Ömer Ay’ın İYİ Parti Nevşehir İl Başkanı olmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "Vicdanları zedeleyen bu durumun derhal düzeltilmesi gerekmektedir" denildi.

‘Tekiner cinayetinin azmettiricisi Ömer Ay’ın il başkanı olması kabul edilemez’

Toplumsal Bellek Platformu, 17 Haziran 1980’de silahlı saldırı sonucu katledilen eski Nevşehir İl Başkanı Mehmet Zeki Tekiner cinayetinin azmettiricisi olan Ömer Ay’ın İYİ Parti Nevşehir İl Başkanı olmasına ilişkin basın açıklaması yayımladı.

Platformun dün yayımladığı açıklamada, Tekiner’in Ülkücü ‘tetikçiler’ tarafından öldürüldüğü aktarıldı. Tekiner’in katledilmesinin ülkeyi 12 Eylül’e götüren cinayetlerden biri olduğu vurgulanan açıklamada, hüküm giyen faillerden birinin de Ömer Ay olduğuna dikkat çekildi.

İdam cezası verilen ancak daha sonra bu cezası kaldırılan Ay’ın 1986’da gerekçesiz şekilde kaldırıldığı anımsatılan açıklamada, “Bilindiği üzere cezasızlık Türkiye’de siyasi cinayet mekanizmasının önemli bir dişlisidir ve aydınlara ilişkin cinayetlerdeki cezasızlık politikasının tipik bir örneği bu vakada da karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu şahıs 5 Temmuz’da İYİ Parti’nin Nevşehir İl Başkanı seçilmiştir. Geçmişlerinde cinayet, cinayete azmettirme gibi suçlar barındıran ve siyasi saiklerle işledikleri bu suçlarla ilgili hiçbir surette pişmanlık hissetmeyen kişilerin siyaset sahnesinde bulunması kabul edilemez. Vicdanları zedeleyen bu durumun derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede İYİ Parti ve ittifak ortağı CHP’yi tavır alamaya davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız