Sağlık Bakanlığı, Tekirdağ'da Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde bir uzman doktorun yanında yaklaşık 4 aydır gözlemci asistan olarak bulunan ve kendisini doktor olarak tanıtan Ayşem Özkiraz'a ilişkin yaşananları araştırmak üzere müfettiş görevlendirdi. İl Sağlık Müdürlüğü de konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Tekirdağ'da ‘sahte doktor’ olayı: Bakanlık müfettiş görevlendirdi
Fotoğraf: DHA

Sağlık Bakanlığı, Tekirdağ'da Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde kendisini doktor olarak tanıttığı iddia edilen Ayşem Özkiraz hakkındaki soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında müfettiş görevlendirildi.

Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 1 yıldır pratisyen hekim olarak görev yaptığı öne sürülen Ayşem Özkiraz, meslektaşlarına eylül ayında yapılan TUS’ta 81 puan aldığını ve çocuk doktoru olduğunu söyledi.

Özkiraz’dan şüphelenen meslektaşları durumu hastane yetkililerine bildirdi. 17 Kasım'da Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığına hakkında suç duyurusunda bulunulan Ayşem Özkiraz, dün tutuklandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü de Özkiraz’ın hastanede görevli bir "doktormuş gibi çalışmadığını", "hasta muayene etmediğini", "reçete yazmadığını" ve "hekimin görevi olan hiçbir tıbbi girişimde bulunmadığını" ifade etti.

“BELGELERLE İNANDIRMIŞ”

Kendisine kurumun bir çalışanı olduğu varsayılarak muamele edilmediği belirtilen açıklamada, “Fakat sahte doktor Ayşem Ö, hastanenin idealist ve genç bir uzman doktorunu kendisiyle meslektaş olduğuna, ona gösterdiği, sahte oldukları ise daha sonra anlaşılan belgelerle inandırmış, fakülte birinciliği, Tıpta Uzmanlık Sınavı puanı gibi sözde başarılarıyla etkilemeyi başarabilmiştir. Uzmanlık için çocuk cerrahisi dalını tercih etmeyi düşündüğünü söyleyen Ayşem Ö, Çerkezköy Devlet Hastanesi'ne bu şekilde gidip gelmeye başlamış, görüştüğü hekim tarafından kendisine, mesleki bir iyi niyetle yardımcı olunması amacıyla hastanede hekimliğin nasıl yapıldığını gözlemleme imkanı verilmiştir" denildi.

“HASTANEDE KENDİSİNE HERHANGİ BİR GÖREV VERİLMEDİ”

Açıklamada, bu kişinin evinde polis ekiplerince yapılan aramada doktorlara özgü kıyafetler, sahte kimlik kartları ve çeşitli tıp kitapları bulunduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Ayşem Ö'nün uzakta yaşadığı ailesine, çevresine uzun süredir tıp öğrencisi, nihayet doktor olduğunu söylediği öğrenildi. Hastaneye ilk gelişinde, ona eşlik edip, kendisini takdim eden resmi görevlinin güvenini de suiistimal ettiği açık görülüyor. Kendisini doktor olarak tanıtan genç kadının, uzun zamandır zihninde kurguladığı ve hayatını buna göre planladığı anlaşılan doktor rolü, hastanede kendisine herhangi bir görev verilmesi ve uygulamalarının değerlendirilmesi söz konusu olmadığı için bir süre devam etmiştir. Fakat zamanla hekim arkadaşlarımızın bazı teorik bilgilerden yoksun olduğunu fark etmeleri üzerine tıp fakültesi mezunu olduğundan şüphe duyulmuş ve yapılan araştırmalarda şahsın doktor olmadığı, kendisini tanıtırken söylediklerinin yalan olduğu ortaya çıkmıştır. Konu Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimliğine ve İl Sağlık Müdürlüğümüze bildirilip, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur."

“DOKTOR ROLÜNÜ, SEYİRCİ OLARAK OYNAMIŞ”

Şüphelinin, ilçede resmi görevli bir kişiyle temmuz ayında hastaneye gelerek söz konusu doktorla tanıştırıldığı vurgulanan açıklamada, "17 Kasım'da yapılan suç duyurusu ve dün gerçekleşen tutuklama, olayda sürenin yayınlanan haberlerde yer aldığı gibi olmadığını göstermektedir. Bir yıl denen süre yaklaşık 4 aydır. Asıl yanlış bilgiyse bu kişinin doktorluk yaptığıdır. Zanlı, bu 4 aylık sürede hiçbir surette hastanenin çalışanı olmamış, kendisine hekimlik süreçlerini hastane ortamında izleyebilme imkanı verilmiştir. Diğer pek çok mesleğin aksine, bir sahte doktor vakasının daha fazla ilgi konusu olması, tıbbın uzun yıllar alan eğitimi ve mesleğin gerektirdiği büyük bilgidir. Olayı ilginç kılan bu tezattır. Çerkezköy Devlet Hastanesi'ndeki olayda, hayali hekimlik olan şahıs doktor rolünü, doktorluk yapmadan, seyirci olarak oynamıştır" ifadeleri kullanıldı.

(AA)