birgün

7° PARÇALI BULUTLU

SAĞLIK 24.09.2019 20:33

Teknikerler yine işsiz

Teknikerler yine işsiz

BURCU CANSU

Diyaliz merkezlerinde çalışmak için atama bekleyen 17 bin diyaliz teknikerinin talebi gerçekleşmedi. Diyaliz merkezlerinde 6 aylık bir eğitimle sertifika alan hemşire, acil tıp teknisyenleri ve ebeler çalışmaya devam etmesi kararlaştırıldı.

Diyaliz sertifikası alan sağlık personeli için yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, 1 Mart 2019 tarihinden önce diyaliz sertifikası alan ve geçerli sertifikası bulunan tabip dışı sağlık meslek mensupları diyaliz hizmetlerinde görevlendirilmeye devam edecek. 26 yıllık diyaliz doktoru Ercan Yavuz, “Sağlık Bakanlığı ve YÖK mezunlara ilişkin düzgün bir planlamayı hayata geçirmedi. O yüzden de işsizlik sorunu çığ gibi büyüdü. 17 bin diyaliz teknikerinin başka bir sağlık alanında çalışma olanağı yok. Birçok diyaliz ünitesinde sertifikalı sağlık personeli işten çıkarıldı ama dava açarak işe geri döndü.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız