birgün

24° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 19.02.2020 02:00

Teknopark işçileri haklarını istiyor!

Teknopark işçileri haklarını istiyor!

Mahir Bağış

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2’nci etap açılışını geçen pazar günü yaptığı Teknopark İstanbul'un şantiyesinde çalışan işçiler işten atıldı. İşçilere yaklaşık üç aydır maaş verilmediği de ortaya çıktı. Ana firmaya bağlı taşeron firma Eday’ın bünyesinde çalışan 100’den fazla işçi mağdur. Maaş alacaklarının ödenmesi için İnşaat-İş Sendikası’nın öncülüğünde direnişe başlayan işçiler, BirGün’e konuştu.

İşçilerder Zafer Yıldız, şantiyede altı aydır çalıştığını belirterek, “Yaklaşık 3 aydır maaşlarımız yatmıyor” dedi. 15 gün önce işten atıldıklarını belirten Yıldız, “Sorgusuz sualsiz işten çıkarıldık; fakat çalıştığımız günlerin ücretleri ödenmedi” şeklinde konuştu. Toplam 120 işçinin çıkarıldığını söyleyen Yıldız, “Ne Teknopark ne de Eday Grup tarafından muhatap alınıyoruz, çalıştığımız gün süresi kadar ücretimizi almadan bir yere ayrılmayacağız” ifadelerini kullandı.

ŞANTİYEYE GİREMİYORUZ

Şantiyede altı aydır çalışan Murat Özden ise, “Ücretleri ödeyen, yemekleri ve kalacak yerleri hazırlayan Eday Grup, ama şu an ortada yok” dedi. Teknopark’ın açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan geldiği için apar topar şantiyeyi boşatmak zorunda kaldıklarını söyleyen Özden, “O günden bu yana şantiyeye giremiyoruz; içeride eşyalarımız kaldı. Bize hakkımız olan üç kuruşluk ücret çok görülüyor. Ücretlerimiz ödenene kadar direneceğiz” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız