birgün

10° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 26.09.2020 11:21

Telafisi imkânsız tahribatlar

Telafisi imkânsız tahribatlar

Berkay Sağol

Çeşme Germiyan’da ormana, antik eserlere zarar vererek RES kurmak isteyen Güral Porselen Firması protesto edildi.

Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasının ardından sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Basın açıklamasını yaşam savunucuları ve Germiyan köylüleri adına Engin Önen okudu. Meralara, ormanlara ve özel mülkiyetlere el konularak ‘ÇED kapsam dışı’ kararı verildiğini ve tesislerin kurulduğunu ifade eden Önen, “İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından ‘ÇED kapsam dışı’ belgesi iptal edilmiş ve bölgenin korunması gereken hassas bölge olduğuna karar verilmiştir. Şirket tüm bu kararlara rağmen yine ‘ÇED kapsam dışı’ belgesini almış ve iş makineleri ile telafisi imkansız tahribatlar bırakmıştır” dedi.

Çok sayıda kurumun bu tahribatta sorumluluğu olduğunu vurgulayan Önen, “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu görevini yerine getirmedi. Köylülerin, çevrecilerin hatta uzmanların uyarılarını dikkate almadıkları için Güral Porselen şirketi, RES inşaatı sırasında hukuksuz olarak çok sayıda ağaç kesmekle kalmamış, bölgedeki en eski tarihi kalıntıların bir kısmının da yok olmasına neden olmuştur. Görevini yapmayan ve kötüye kullanan bu kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol