birgün

8° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 23.07.2020 09:00

Temel gıda ürünlerine zam üstüne zam: Asıl survivor markette

İşsiz sayısı 17,7 milyona kadar çıkarken market fiyatları da aynı oranda cep yakıyor. Temel ihtiyaç gıdalarına zam üstüne zam gelirken yurttaş Gülen Öksel “Hayat bu mu?” diye soruyor. Gülal ise, “Cümlelerle anlatılacak gibi değil. Yaşayan bilir” şeklinde konuşuyor

Temel gıda ürünlerine zam üstüne zam: Asıl survivor markette

Meral DANYILDIZ

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Merkezi tarafından açıklanan rapora göre işsiz sayısı 17,7 milyona kadar çıkarken, artan işsizlikle birlikte pazar ve market fiyatları cep yakmaya devam ediyor. İş bulamayan yurttaşları bir de pahalı pazar ve market fiyatları karşılıyor. Konuştuğumuz yurttaşlar, pahalılıkla baş etme yöntemi olarak güne ‘en ucuzunu’ bulmak için yola çıktıklarını kaydetti. Ancak durum pazarlarda da, marketlerde de aynı. Konuya ilişkin İstanbul’da market fiyatlarına mercek tuttuk.

İlk olarak Hisarüstü’nde Onur Market’e uğruyoruz. Dana antrikot almak isteyen bir yurttaş 96,50 TL, dana sote almak isteyen 69,90 TL, kuzu kol almak isteyen 68,50 TL, kuzu but almak isteyen 69,90 TL, kuzu pirzola almak isteyen 124,90 TL ödemek zorunda. 1 litrelik süt almak isteyen bir kişi en uygun 3,75’e bulabiliyor. Görece daha iyi bir markadan süt almak isteyen birisi 4,95 veya 5,95 lira para ödüyor. Meyvelerde de durum benzer seyrediyor. Bir nektarının kilosu 9,90 TL, beyaz olduğunda ise bu fiyat 11,90’a çıkıyor. Şeftali 8,90 bandında seyrederken salkım domates 7,90 TL, biber 7,90 olarak karşımıza çıkıyor.

SEBZEYİ BİLE ANCAK ALABİLİYORUZ

Konuya dair Mecidiyeköy’de alışveriş yapanlara fiyatları sorduğumuzda bir dokunup bin ah işitiyoruz. Gülen Öksel, asgari ücretin yalnızca mutfak masraflarını ucu ucuna karşılayabildiğini söylüyor. Protein amaçlı alınan et, süt, balık gibi ürünlerin alınamadığını kaydeden Öksel, “Asgari ücret sadece temel ihtiyaçları, sebzeleri karşılayabiliyor. Nerede indirim varsa oraları takip etmeye çalışıyoruz. Mamalara da alarm takılmış. Kimse hırsızlık yaparak çocuğuna mama almak ister mi? Bu doğru bir şey mi? Ama insanlar çaresizlikten her şeyi yapabilir. Çünkü her şey gitgide zorlaşıyor. Pazara gidiyorsun pazar marketten beter. Faturalar vergileriyle beraber çok yükseldi. Benim normalde 100 lira gelen elektriğim bile şu an 200’den aşağı gelmiyor. Kışın yaktığımız doğalgaz 400’den aşağı gelmiyor.”

“Çalıştığı için eşimin yüzünü göremiyorum” diye isyan eden Öksel, “Benim iki tane çocuğum var. Biri dokuz yaşında, biri de 3 yaşında. Geçimimizi eşim sağlıyor.

Çalışıyor, eve 23.00’te geliyor. Dükkânı 00.00’a kadar kapatamıyoruz belki iş olur diye. Ben eşimin yüzünü gece görüyorum. Yemek yiyip yatıyor, sabah 08.00’de tekrar işe gidiyor. Bu hayat mı? Lüksümüz yok, tatilimiz yok, hiçbir şeyimiz yok. Yedi yıl çalıştığım işimi çocuk sebebiyle terk ettim. Neden? Çünkü bakacak kimsem yok. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ne yapıyor? Ne veriyor? 2’nci çocuğu yap 400 lira veriyor, 3’üncü çocuğu yap 600 lira veriyor. Bu mudur görev?” diye soruyor.

temel-gida-urunlerine-zam-ustune-zam-asil-survivor-markette-760022-1.
Kırmızı etin kilosu çeşidine göre 120 TL’ye kadar çıkıyor.

CÜMLELERLE ANLATILACAK GİBİ DEĞİL

40 yaşındaki Dilber Gülal ise, kirada yaşayan insanların çok zor durumda olduğunu belirtiyor. Bu durumu yalnızca yaşayanın anlayabileceğini aktaran Gülal, şu ifadeleri kullanıyor: “Bütün marketleri dolaşıyorum ben. Bütçeme uygun yer arıyorum ister istemez. Bir kilo alacağıma yarım kilo alıyorum. Bunu ancak yaşayanlar bilir. Biz anlatıyoruz ama cümlelerle anlatılacak gibi değil. Yaşayan insan daha iyi biliyor. Biz dört kişilik bir aileyiz. İki tane çocuğum var. Bu dönemde çocuklarımızın istediğini bir anne, baba olarak alamıyoruz. Biri 15 biri 13 yaşında.”

66 YAŞINDAYIM TATİL GÖRMEDİM

66 yaşındaki ismini vermek istemeyen emekli bir yurttaş “Her şey tüketicinin üzerine yükleniyor, çok acı. Son zamanlarda Emevi Devleti yaşıyoruz zaten. Öldürülme olayları, sıkıntılar, geçim sıkıntıları, koronavirüs de üzerine dem vurdu. Ben 66 yaşındayım, emekliyim. Emekliyim ama İstanbul’da doğdum büyüdüm ve otel yüzü görmedim. Size şöyle özetleyeyim, tatil yüzü görmedim hayatımda” diyor.

temel-gida-urunlerine-zam-ustune-zam-asil-survivor-markette-760023-1.
İndirimdeki peynirin bile kilosu 50 TL.

***

BEBEK BEZİ CEP YAKIYOR

Mecidiyeköy’de de durum farksız değil. Fiyatlar şöyle:

60’lı bebek bezi 64,90
32’li tuvalet kâğıdı 49,95
2000 gram yoğurt 12,50
5 kg çamaşır deterjanı 44,90
Dana rostoluk et 73,90
Dana bonfile kg 116,95
Dana orta yağlı et 61,95
Dana antrkot kg 92,95
Kuzu külbastı 89,95
Kuzu pirzola 113,95
Çorbalık kuzu 12,95
Ezine peyniri kg 69,95
Klasik inek peyniri kg 36,90
Tam yağlı beyaz peynir kg 49,90
Tam yağlı taze peynir 59,90
Eski kaşar peynir kg 88,90
Un 6,50

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol