birgün

6° SİSLİ

GÜNCEL 21.09.2019 10:54

Temelli'den 'Demirtaş' açıklaması: Cumhurbaşkanı talimat verdi

Temelli'den 'Demirtaş' açıklaması: Cumhurbaşkanı talimat verdi

Selahattin Demirtaş hakkında, halihazırda yargılandığı 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili aynı dosyadan yeni bir soruşturma başlatıldı. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Demirtaş’ın tutuklanması talebiyle başlatılan soruşturmaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Temelli, "Cumhurbaşkanı’nın dünkü konuşmalarıyla yeniden yargıya talimat veriyor, subliminal mesaj diyebiliriz’’ dedi.

Tarafsız Haber Ajansı'ndan Dilhuln Gençdal'a konuşan Temelli, “Bütün bu yaşadıklarımız tamamıyla talimatlı bir yargının, hukuksuzluğun sergilenmesinden başka bir şey değil. Karşı karşıya olduğumuz durum budur. Selahattin Demirtaş hakkında tahliye kararı verildi ve tahliye kararı verildikten bugüne kadar zaten bir oyalama taktiği sürdü. Mahsubu yapıldı, bırakılması gerekirken bir bakıyoruz; Cumhurbaşkanı’nın dünkü konuşmalarıyla yeniden yargıya talimat veriyor, subliminal mesaj diyebiliriz.”

Herkesin tepki vermesi gerektiğini söyleyen Temelli, şunları söyledi:

“Bugün aslında Demirtaş’ın yargılandığı dosyaların içinde olan bir şeyin ayrılıp yeniden bir tutuklama halinin yaratılmaya çalışıldığını görüyoruz. Bunun hukukta da yeri yok, insan haklarında da yeri yok, vicdanlarda da yeri olmayan bir şey. Fakat, talimatlı yargı eliyle olmayan bir hukuk durumu gerçekmiş gibi sunulduğunu izliyoruz. TBMM bu konuda inisiyatif almalı, Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) inisiyatif almalı. Bu keyfi uygulamalara, bu hukuksuzluğa herkes bir an önce tepki vermeli…”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız