birgün

16° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 20.12.2018 09:11

Temizlik işçisini ‘kavas’ yaptılar

TBMM’de bir temizlik görevlisi, “sır tutan personel” olarak bilinen “kavas” olarak görevlendirildi. Meclis Başkanvekili Şentop’a göre görevlendirme “yasama faaliyeti aksamasın” diye yapıldı

Temizlik işçisini  ‘kavas’ yaptılar

TBMM’de taşeron şirketten işçi kadrosunda bulunan personel S.A, Meclis içerisinde başka hiçbir işe geçiş yapamayacağına dair sözleşmesine rağmen TBMM’nin “özel personeli” olarak kabul edilen “kavas” olarak görevlendirildi.

Genel Kurul salonunda milletvekillerine hizmet veren ve “Meclis’in kara kutuları” olarak da bilinen, özel oturumlarda ise “sağır ve disizlerden” seçilen kavas kadrosuna “geçici” olarak taşeron şirket personeli temizlik işçisinin atanmasını CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis gündemine taşıdı.

‘Kim tarafından görevlendirildi?’
Tanal, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’a yönelttiği önergesinde, S.A’nın temizlik işçisiyken nasıl bir anda kavas yapılabildiğini, kavas olmanın kriterlerini ve kim tarafından bu göreve getirildiğini sordu. Tanal’ın sorularını TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop yanıtladı.

‘Düzeni sağlaması için’
Yanıtın ilk bölümünde, TBMM’ye temizlik işçisi olarak girip usule aykırı bir şekilde kavas olarak atanan bir işçinin bulunmadığını ifade eden Şentop, yanıtının son bölümünde ise S.A’nın “geçici” olarak görevlendirildiğini bildirdi. Şentop yanıtında, “Kurumumuzda yardımcı hizmetler sınıfında istihdam edilmiş olup temizlik ve düzeninin sağlanması ile görevlendirilmiştir. Bu kapsamda, söz konusu personel yasama faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesi için gerekli hizmetlerin yerine getirilmesi amacıyla geçici olarak Genel Kurul salonunda görevlendirilmiştir” dedi. Şentop, temizlik işçisini kavas olarak görevlendiren yetkilinin bilgisini ise paylaşmadı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız