birgün

18° PARÇALI BULUTLU

#TemizTwitch TBMM gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Twitch üzerinden suç geliri temin eden ve para aklayan yayıncıları TBMM gündemine taşıdı. Tekin, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a, “MASAK tarafından, suç geliri temin eden ve para aklayan yayıncılar ile ekonomik çıkar amaçlı suç örgütlerine karşı gereken adli ve idari süreç başlatılmış mıdır” diye sordu.

TEKNOLOJİ 31.10.2021 19:26
#TemizTwitch TBMM gündeminde
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Amazon şirketine bağlı Twitch isimli sosyal medya platformu üzerinden yayın yapan bazı kullanıcıların suç geliri temin etmesi ve para aklamasına ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi.

Twitch yayıncılarına sosyal medya kullanıcıları tarafından gönderilen bağışın kripto paraya çevrildiğini ve suç örgütlerine ait hesaplara gönderildiğini belirten Tekin, Lütfi Elvan’dan şu soruların yanıtını istedi:

“Bakanlığınıza bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından, suç geliri temin eden ve para aklayan yayıncılar ile ekonomik çıkar amaçlı suç örgütlerine karşı gereken adli ve idari süreç başlatılmış mıdır?

#TemizTwitch etiketiyle sosyal medya kanallarından mağduriyetlerini bildiren ve suçu ihbar eden vatandaşlarımızın ihbarı gereğince Bakanlığınız bu tarihe kadar hangi işlemleri yapmıştır?

İşlenen suç uluslararası mahiyette olduğu, Amerikan doları başta olmak üzere yabancı para birimleri kullanıldığı ve suçun ortaya çıkması yönünden uluslararası bir iş birliği gerektiği için Bakanlığınız uluslararası muhatapları ile temas kurmuş mudur, ortak bir çalışma başlatılmış mıdır?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun