birgün

9° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 26.11.2015 15:26

TEOG'da Ermeni Tehciri sorusu: Doğru cevap soykırımı reddetmek!

TEOG'da Ermeni Tehciri sorusu: Doğru cevap soykırımı reddetmek!

TEOG sınavında öğrencilere yöneltilen bir soruyla Ermeni Tehciri'yle ilgili soru soruldu. Bu soruda, Suriye'ye göç ettirilen Ermeniler için çıkarılan kanununla ilgili bazı maddeler sıralanarak, "Bu bilgilere göre Osmanlı Devleti'nin uyguladığı tehcir politikası ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez" sorusu sorulup yanıtı ise "Tehcirle Anadolu'daki Ermeni varlığı bitirilmek istenmiştir" şeklinde verildi.

DİHA'da yer alan habere göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, ortaöğretime geçiş için öğrencilerin girmek zorunda kaldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş'nin (TEOG), 2'nci gün oturumunda İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sınavında, Osmanlı Devleti'nin uyguladığı ve Ermeni Soykırımı'na neden olan Tehcir Kanunu ile ilgili skandal bir soruya imza atıldı. Suriye'ye göç ettirilen Ermeniler için çıkarılan kanununla ilgili bazı maddeler sıralanarak, "Bu bilgilere göre Osmanlı Devleti'nin uyguladığı tehcir politikası ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez" sorusu sorulup doğru şık ise, "Tehcirle Anadolu'daki Ermeni varlığı bitirilmek istenmiştir" olarak verildi.

teog-da-ermeni-tehciri-sorusu-dogru-cevap-soykirimi-reddetmek-91512-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız