birgün

19° AÇIK

BİRGÜN EGE 03.06.2020 14:41

Tepkiler sonuç verdi: Ayvalık’ta Nikita Deresi’ni kirleten Doğuş Prina’ya ceza

Ayvalık’ta Nikita Deresi’ne karasu tahliye eden ve kentte olumsuz hava kirliliği yaratan Doğuş Prina’ya bölge halkının şikâyeti sonrası Çevre ve Şehircilik Balıkesir İl Müdürlüğü idari para cezası uygulandığı bildirildi

Tepkiler sonuç verdi: Ayvalık’ta Nikita Deresi’ni kirleten Doğuş Prina’ya ceza

AYCAN KARADAĞ

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde son yıllarda Prina işleyen tesisleri yüzünden olumsuz hava kirliği ve bölgeye verilen zarardan şikâyetçi. Son günlerde Nikita Deresi’ne karasu tahliye eden ve kentte olumsuz hava kirliliği yaratan Doğuş Prina fabrikasına Ayvalık Tabiat Platformu öncülüğünde bölge halkı CİMER’e şikâyet ederken, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in ise Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Şikâyetler ve suç duyurusunun ardından Ayvalık Tabiat Platformu, “Çevre ve Şehircilik Balıkesir İl Müdürlüğü’nden yanıt geldiğini ve Nikita'ya salınıp Sarımsaklı sahilini de kirleten karasuyun, uzun zamandır bacalarından çıkan duman yüzünden şikâyette bulunduğumuz Doğuş Prina'dan kaynaklandığı ve idari para cezası uygulandığı bildirildi” denildi.

Çevre ve Şehircilik Balıkesir İl Müdürlüğü’nde yapılan açıklama şu şekilde: “İlgi kayıtlı CİMER başvurusunda; İlimiz, Ayvalık İlçesi'nde bulunan Nikita Deresine kara renkli ağır kokulu atık boşaltıldığı, Nikita deresinin ve Sarımsaklı Plajının zarar gördüğü belirtilmiş olup gereğinin yapılması istenilmiştir. İl Müdürlüğümüze gelen şikâyetlere istinaden bölgede (Nikita Deresi çevresi) yapılan incelemede; Nikita Deresinin başlangıcından(Doğuş Pirina İşleme Tesisi yanı) denize döküldüğü yere kadar olan bölgede derede zeytin karasuyunun bulunduğu, denetim esnasında Doğuş Pirina İşleme Tesisinde bulunan zeytin karasularının toplandığı havuzun alt kısmından sızıntı sonucu dereye akışın olduğu tespit edilmiş olup işletmeye 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili yönetmelikler kapsamında gerekli idari işlem uygulanmıştır. Ayrıca sızıntı giderilmiş ve akış önlenmiş olup Müdürlüğümüz tarafından bölgede denetimler devam etmektedir. Bilgilerinize rica ederim.”

KONUYA TİTİZLİKLE EĞİLDİK

Tesisin, yasal düzenleme gereği işletme izni verilmesi ve denetlenmesi bakımından Ayvalık Belediyesi’nin yetki alanı dışında kaldığını da hatırlatan Belediye Başkanı Mesut Ergin, göreve geldikleri ilk günden itibaren Ayvalık gündemini olumsuz anlamda işgal eden bu konuya titizlikle eğildiklerini ifade etti.

Ancak bıçağın kemiğe dayandığını kaydeden Başkan Ergin, “Bu kentin gerçek sahibi Ayvalık halkı adına, Ayvalık halkının temsilcisi sıfatıyla ve seçilmiş bir belediye başkanı olarak bizim yetkimiz dışında kalıyor demeden konuyu Mecliste kurduğumuz komisyondan başlayıp, uzmanlar, akademisyenler eliyle mercek altına aldık. Bu çalışma ve araştırmaların sonucu ulaştığımız veriler göstermektedir ki yerel kamuoyunda Ayvalık’ın havasına ve suyuna zarar verdiği suçlaması altında olan bu tesis pek çok yasaya aykırı uygulamaları da bünyesinde taşımaktadır” dedi.

İDARE MAHKEMESİ’NDE DAVA AÇILACAK

Başkan Ergin diğer yasal olmadığını düşündükleri eylem ve işlemler için tesisin çevre ve işletme izninin iptali ayrıca İdare Mahkemesi’ne dava açacaklarını söyledi. Bu dava ve içeriğini de Dünya Çevre Günü olarak kutlanan 5 Haziran günü kapatılması için sonuna kadar yasal mücadele vereceğini tesisin önünde açıklayacağını duyuran Başkan Ergin şöyle konuştu:

"Ayvalık sadece havası suyu değil, sahip olduğu diğer pek çok doğal zenginliklerle bazı kesimlerin de iştahını kabartıyor ve bu nedenledir ki sürekli saldırı altında. Ayvalık Belediyesi ve bu Belediyenin Başkanı olarak bu saldırılara karşı Ayvalık halkı adına mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğimi bir kez daha tekrarlıyorum. Herkes de kulağını iyi açsın, Ayvalık sahipsiz değildir. Ayvalık’ı ranta teslim etmeyeceğiz. Ayvalık her zaman pek çok güzel şeyle birlikte anılan, doğal zenginlikleri ile öne çıkan, coğrafyanın ona bahşettiği ayrıcalıklarla yaşanan bir yer olmuştur.

Doğası, denizi, kumsalları, tarihi dokusu, zeytini ve daha pek çok güzelliğinin yanı sıra nemi yok eden rüzgârların Kaz Dağları’ndan taşıdığı temiz oksijen zengini havası ile de öne çıkmaktadır. Bu hava sayesinde Ayvalık’a yerleşen bazı astım hastalarının soludukları bu temiz hava ile ilaç kullanmadan hastalıklarını yendikleri bilinen bir şeydir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol