birgün

1° PARÇALI BULUTLU

Termik santrale cevap: Şarkıların tadı kalmadı!

Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Karaman bölgesinde kurulması planlanan kömürlü termik santrallerine karşı Karaman Ekoloji Derneği, 'Şarkıların tadı kalmadı' adlı bir klip hazırladı

ÇEVRE 20.05.2015 14:43
Termik santrale cevap: Şarkıların tadı kalmadı!
Abone Ol google-news

Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Karaman bölgesinde kurulması planlanan kömürlü termik santrallerine karşı kamuoyunun ilgisini çekmek için klip hazırlandı.

Bianet'te yer alan habere göre "Şarkıların tadı kalmadı" isimli klipte burçak, arpa, buğday, kiraz gibi bölgede yetişen ürünlerin geçtiği şarkılar seslendiriliyor. Açılacak maden ocakları ve termik santrallerle bu ürünlerin yok olacağına dikkat çekiliyor.

ALTI TERMİK SANTRAL KURULMASI PLANLANIYOR

Konya Karaman bölgesinde Türkiye’nin 2. büyük termik santrali kurulmak isteniyor. Santral için gerekli linyitler yine aynı bölgeden çıkacak madenlerden sağlanacak.

Karapınar’ın altında Ayrancı ve Akçaşehir bölgesinde 1,832 görünür linyit rezervi olduğu açıklandı. Bölgede bu kömürü işleyerek 5 bin 400 MW’lık elektrik üretecek 6 termik santralin kurulması planlanıyor.

Uzmanlar söz konusu projelerle bölgenin zaten kurumaya yüz tutmuş yeraltı sularının yok olacağını maden çıkarılırken büyük iş cinayetleri olacağını ve bölgenin ekolojisinin yok olacağı uyarısında bulunuyor.

Konyalı yurttaşlar uzun süredir termik santrale karşı mücadele ediyor. Bu amaçla Karaman Ekoloji Derneği de kuruldu. Hatta Karaman-Akçaşehir’de kurulacak kömür santralinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının Konya 1. İdare Mahkemesi'nde yürütmesini durdurdu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol