birgün

30° PARÇALI AZ BULUTLU

Termik santralların yakıtı, kömürün üretimi arttı

YAŞAM 27.05.2022 07:02
Termik santralların yakıtı, kömürün üretimi arttı Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ‘Katı Yakıtlar, Mart 2022’ verilerini yayımladı. Verilere göre linyit ve taşkömürü üretimi artarken teslimat en çok termik santrallara yapıldı.

İklim krizi konusunda somut adımlar atmayan AKP iktidarının kömürden çıkış için net bir takvimi yok. Paris İklim Anlaşması’nda yıllar sonra onaylayan, Çevre Bakanlığı’na ‘iklim değişikliği’ ibaresi ekleyen AKP iktidarı kömür üretimini artırdı.

TÜİK’in verilerine göre, linyit kömürü üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 18,4 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde33,6 arttı.

Taşkömürü satılabilir üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 21,6 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,9 arttı. Taşkömürü koku satılabilir üretimi ise Mart ayında 394 bin 25 ton olarak gerçekleşti. Bu üretim bir önceki aya göre yüzde 11,2 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 arttı.

Taşkömürü ithalatı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5,3 artarken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,5 azaldı. Taşkömürü koku ithalatı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 7,6 bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde1 0,1 azaldı.

Üretimin teslimatları karşılama oranı Mart ayında yüzde 98,5 ile en yüksek linyitte gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda yüzden 86,2, taşkömüründe yüzde 5,9 olarak hesaplandı. Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Mart ayında taşkömürü teslimatının yüzde 63,2'si termik santrallara, yüzde 15,4'ü kok tesislerine, yüzde 9,1'i demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının yüzde 84,8'i termik santrallara ve yüzde 10,5'i demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunda ise en fazla teslimat yüzde 93,8 ile demir-çelik sanayine yapıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun