birgün

23° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 11.07.2021 10:39

TES-İş patronun yanında durdu

TES-İş patronun yanında durdu

HABER MERKEZİ

Enflasyon altı zam teklifine karşı Adana, Ankara, İstanbul ve Zonguldak’ta binlerce işçinin greve gittiği EnerjiSA’da, TES-İş sendikası işçinin tüm itirazına rağmen sözleşmeyi imzaladı. Türk-İş’e bağlı Tes-İş Sendikası’nın EnerjiSA ile sürdürdüğü ve yüzde 9 zamma imza attığı sözleşmeye EnerjiSA işçilerinin tepkisi büyüyor.

Zonguldak’ta Tes-İş Zonguldak Şube Kongresine katılan Tes-İş Genel Başkanı Ersin Akma’yı protesto eden çok sayıda işçi, Akma’nın istifasını istedi. İşçiler eylemde, “Tes-İş, bizi İstanbul’da kata mı, Mercedes arabaya mı, boğazdaki yata mı; başkan bizi neye sattın” yazılı döviz taşıdı.

Tes-İş’in EnerjiSA’da işçilerin onayını almadan imzaladığı sözleşmeye işçilerin tepkisi büyük. Zonguldak’ta Tes-İş Zonguldak Şube Kongresine katılan Tes-İş Genel Başkanı Ersin Akma’yı yüzlerce işçi protesto etti. Akma kongreyi terk etti.

Tes-İş ile EnerjiSA arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile işçilere ilk 6 ay yüzde 9, ikinci 6 ay yüzde 7 zam verilmişti. Zonguldak’ta yaklaşık 700 EnerjiSA işçisi bulunuyor. EnerjiSA’nın sanayi kentleri olmasıyla da dikkat çeken toplam 14 ilde 20 milyon kişinin yaşadığı alana dağıtım Başkent EDAŞ, AYEDAŞ ve Toroslar EDAŞ elektrik dağıtım şirketlerinde dağıtım işinde çalışan 7 bin 500 işçi bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol