TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeniden değerleme oranında zam yapılacak ticari araç muayene ücretlerine özel indirim yapılmasını istedi.

TESK Başkanı Palandöken: Ticari araç muayene ücretleri indirilsin
Fotoğraf: AA

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni yıl itibarıyla araç muayene ücretlerine yeniden değerleme oranında artış yapılacağını hatırlattı.

Palandöken, esnaf adına ticari araçların muayenesi için belirlenen yüzde 122,93 yeniden değerleme oranında indirim yapılmasını istedi.

Palandöken, TESK'in internet sitesinde yayımlanan açıklamasında eylül sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 26 milyon araçtan 10 milyonunun ticari araç olduğunu kaydederek, şunları kaydetti:

"Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren taksi, kamyon, otobüs gibi ticari araçlar ilk bir yıldan sonra her yıl araçlarını muayene ettirmekle yükümlü. Ancak pandemiden yeni çıkan esnafımız geçmişteki zararını karşılayamadı ve işleri henüz rayına oturmadı. Son bir yılda mazota gelen zamlarla birlikte belini doğrultamayan şoför esnafımız araç muayene ücretlerini, araç sigortasını, vergisini, Bağ-Kur ve SSK primlerini ödemekte güçlük çekiyor. Esnafımızın mağduriyetinin önlenmesi için her yıl zorunluluğu olan ticari araç muayenelerine özel bir indirim sağlanmalı."