birgün

12° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

TESK Genel Başkanı Palandöken: Zincir marketler esnafın kazancını alt üst ediyor

Zincir marketlerin hem esnafın kazancını hem piyasa fiyatlarını 'alt üst ettiğini' söyleyen TESK Genel Başkanı Palandöken, hükümetin 'Perakende Yasası'nı çıkarmakta çok geç kaldığını kaydetti.

GÜNCEL 23.04.2022 11:41
TESK Genel Başkanı Palandöken: Zincir marketler esnafın kazancını alt üst ediyor
Abone Ol google-news

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Zincir marketler hem piyasa fiyatlarını hem de esnafın kazancını alt üst ediyor” dedi.

Ülke genelinde çok aşırı yerel ve ulusal zincir market olduğunun altını çizen TESK Genel Başkanı Palandöken, kontrolsüz fiyat artışlarının önüne 'Perakende Yasası' ile geçileceğini kaydetti. Palandöken, “İğneden ipliğe, aküden beyaz eşyaya, kıyafetten masaya satmadıkları ürün kalmayan zincir marketler hem piyasa fiyatlarını hem de esnafın kazancını alt üst ediyor. Bir gecede bir ürün grubuna bile anlaşarak zam yapmalarıyla tüm piyasa fiyatlarıyla hamur gibi oynuyorlar. Zincir marketlere kural getirilerek sattıkları üründen açık kaldıkları saat ve günlere kadar acilen düzenleme yapılmalı” ifadelerini kullandı.

'SATMADIKLARI HİÇBİR ÜRÜN YOK'

Zincir marketlerin çeşitli ürünlere yönelik yaptıkları zamların piyasayı olumsuz etkilediğini söyleyen Palandöken, şöyle devam etti:

“Gıda fiyatları başta olmak üzere birçok ürün grubunda fiyatların dengesini bozan en önemli aktörlerden biri zincir marketler. Her köşe başında yan yana açıldıkları yetmezmiş gibi ‘mini’ konseptle daha küçük şubelerini de her sokağa açmaya devam ediyorlar. Haftanın 7 günü sabah erkenden akşam geç saate kadar açıklar ve satmadıkları hiçbir ürün yok. Bir esnaf aynı dükkanda hem kıyafet hem beyaz eşya satabilir mi? Zincir marketler ayakkabıdan kaleme, yazlık şişme ürünlerden televizyona aklınıza gelen her gıda ve malzemeyi satıyorlar. Anlaşarak bir gecede kimi ürün gruplarına aynı şekilde zam ya da indirim yaparak piyasadaki tüm fiyatlarla hamur gibi oynuyorlar."

İHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol