birgün

24° AÇIK

DÜNYA 15.03.2021 15:12

Tesla fabrikasında en az 450 işçi Covid-19’a yakalandı

Tesla CEO'su Elon Musk'ın kapanma kararına rağmen ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki fabrikasını yeniden açmasının ardından, yüzlerce fabrika çalışanında Covid-19 virüsü tespit edildi.

Tesla fabrikasında en az 450 işçi Covid-19’a yakalandı

ABD'li iş insanı Elon Musk'ın CEO’su olduğu Tesla'nın Kaliforniya eyaletindeki fabrikası, tüm Covid-19 önlemleri ve yasaklarına rağmen insan sağlığını hiçe sayarak tekrar üretime başladı.

Mayıs ve Aralık 2020 arasında tesisin bağlı bulunduğu Alameda Halk Sağlığı Birimi'ne yaklaşık 450 Covid-19 vakası bildirildi. Bu rakamın Aralık ayında ise 125'e çıktığı ortaya çıktı. 10 bin kişinin çalıştığı fabrikada, artan vakalara karşı Musk, zorunlu kapamaya karşı mücadele ederek, otomobil üretimine devam edilmesi gerektiğini savunuyor.

Ayrıca 2020’nin sonlarına doğru şirketin koronavirüs dolayısıyla çalışmak istemeyen işçileri de işten çıkardığı belirtilmişti.

Tesla, yeniden açıldıktan yaklaşık bir ay sonra çalışanlarına virüsün fabrikada bulaşmayacağına dair güvence vermişti.

"TUTUKLANACAK BİRİ VARSA O DA BENİM"

Elon Musk, Twitter hesabından geçen Mayıs ayında yaptığı paylaşımda “Tesla, Alameda County kurallarına aykırı olarak üretime bugün yeniden başlıyor. Eğer biri tutuklanacaksa, onun sadece ben olmasını istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol