birgün

13° HAFİF YAĞMUR

TFF Başkan Adayı Büyükekşi'den Ali Koç'un sözlerine yanıt

TFF Başkan Adayı Mehmet Büyükekşi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un "TFF Başkanı olacak kişinin ailesinden birinci derece kan bağı bu yapıyla (FETÖ) dün, bugün ve yarın hiçbir ilişkisi olmamalı" sözlerine yanıt verdi. Büyükekşi, "Ben bu ülkeye olan sevgimi, sadakatimi, maddi ve manevi değerlerimi çoktan ispatladım" dedi.

GÜNCEL 06.06.2022 13:27
TFF Başkan Adayı Büyükekşi'den Ali Koç'un sözlerine yanıt
Abone Ol google-news

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Adayı Mehmet Büyükekşi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un "TFF Başkanı olacak kişinin ailesinden birinci derece kan bağı bu yapıyla dün, bugün ve yarın hiçbir ilişkisi olmamalı. Yeni bir aday bulunması ivedilikle şarttır" sözlerine yanıt verdi. "Ben bu ülkeye olan sevgimi, sadakatimi, maddi ve manevi değerlerimi çoktan ispatladım" diyen Büyükekşi, "Kişilik haklarıma yönelik bu gibi söylemlerde bulunan tüm şahıslarla ilgili hukuki haklarımı ise saklı tutuyorum" ifadelerini kullandı.

Mehmet Büyükekşi, yaptığı yazılı açıklamada, seçimde Türk futbolunun tüm paydaşlarıyla birlikte hareket etmek istediğini daha önce ifade ettiğini belirterek, "Gecikmeye tahammülü olmayan sorunlarla başa çıkmamızın tek yolu, birlikte ve futbolun iyiliklerine ve başarısına odaklanmış, özel ajandalardan arındırılmış bir güven ortamını yaratmaktan geçiyor. Bu kurum her koşulda, her futbol kulübüne mutlaka eşit mesafede olmak zorunda" dedi.

TFF Başkan Adayı Mehmet Büyükekşi, açıklamasına şöyle devam etti:

"Seçim atmosferlerinde maksadını aşan ya da farklı ajandaları olan sözler sarf edebilirsiniz. Cümleye dostum diye başlayıp sorumsuzca davranabilirsiniz. Nasıl olsa, seçimlerden sonra gönlünü alırım yanılgısıyla hırslarınıza yenik düşebilirsiniz. TFF'ye baskı kurmak, kulüp stratejinizin bir parçası dahi olabilir. Ama bu yeni dönemde bunların işe yaramayacağını nezaketle belirtmek isterim. Biz, hiçbir şart altında kimseye ve hiçbir kulübe ayrıcalık göstermeyeceğiz, her kulübe eşit mesafede duracağız."

Son dönemlerde kişi veya kurumlar hakkında olumsuz bir intiba oluşturulmak istendiğinde hep aynı argümanların kullanıldığını belirten Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Çamur at izi kalsın yöntemi uygulanmaya çalışılır. Ben kamuda yıllardır hizmet vermiş ve vermeye devam eden biriyim. Türkiye ihracatının yönetimi ile görevlendirilmiş, bu görevi alırken seçimle ve yüzde 100 mutabakatla gelmiş ve tüm dünyada bu ülkenin değerlerini temsil etmek için yetkilendirilmiş biriyim. Ben bu ülkeye olan sevgimi, sadakatimi, maddi ve manevi değerlerimi çoktan ispatladım. Birlik, beraberlik ve dostluk prensibimi koruyabilmek için şimdilik bu kadarı yeter. Kişilik haklarıma yönelik bu gibi söylemlerde bulunan tüm şahıslarla ilgili hukuki haklarımı ise saklı tutuyorum. Bu hassas günlerde dostluk ve kardeşlik ortamını korumak hepimizin yararınadır."

ALİ KOÇ NE SÖYLEMİŞTİ?

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 2021 yılı olağan mali genel kurul toplantısında, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Türk futbolunun içinde bu örgütün unsurları hala devam etmektedir. Şu an bir kişi resmi adaydır. Benim sevdiğim saydığım dost olarak bildiğim biridir. Fenerbahçe'nin hem bu konudaki hassasiyetini, hem federasyonunun Türk futbolu Trabzonlulaştırma rahatsızlığını duyduğumuzu biliyorsunuz. TFF Başkanı olacak kişinin ailesinden birinci derece kan bağı bu yapıyla dün, bugün ve yarın hiçbir ilişkisi olmamalı. Yeni bir aday bulunması ivedilikle şarttır. Hiçbir şüpheye yer olmamalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum lütfen bu hatadan dönelim. Söz konusu adayla şahsen bir sıkıntım yok dostumdur ama elimdeki bilgiler çerçevesinde onda yumuşak karın oluşturabilecek durum söz konusudur. Bütün Fenerbahçelilerin bu konuyu yakından takip etmesini rica ediyorum. Destekleriniz için teşekkür ederiz."

TFF'de başkan Nihat Özdemir'in istifasının ardından 16 Haziran'da yapılmak üzere olağanüstü seçimli genel kurul kararı alınmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol