Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), "Herhangi bir kulübün hukuka aykırı olarak korunması, kollanması söz konusu olmayıp, Federasyonumuz her kulübe eşit mesafededir," açıklaması yaptı.

TFF: Federasyonumuz her kulübe eşit mesafededir

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), disiplin sevklerine ve disiplin kurulu kararlarına müdahale edildiği ve bazı kulüplerin kollandığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

TFF'den yapılan açıklamada, "Kamuoyunun açık bir şekilde bilmesini isteriz ki daha önce müteaddit kereler belirtildiği üzere, disiplin sevkleri TFF Statüsü ve Talimatları'nda belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde, müsabakalarda görevli, temsilci ve hakem raporları esas alınarak TFF Hukuk Müşavirliğinde görevli disiplin müfettişleri tarafından yapılmaktadır." denildi.

Disiplin kararlarının bağımsız kurullarca verildiği vurgulanan açıklamada, "Somut delillere ve gerekçelere dayanılarak yapılan bu sevklere ilişkin disiplin kararları, gerekli inceleme sonrasında bağımsız disiplin kurulları tarafından verilmekte, bu kararlara itiraz halinde yetkisini kanun ve statüden alan bağımsız Tahkim Kurulu kararıyla kesinleşmektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

MHK'nin Süper Lig ve 1. Lig Hakem ve Gözlemci Klasmanlarıyla ilgili TFF Yönetim Kurulu tarafından onaylanan kararının Tahkim Kurulunca kaldırılmasının, disiplin süreçlerine ve bağımsız yargı kurullarının işleyişlerine karışılmadığına en önemli örnek olduğunun vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"TFF Başkanı, Yönetim Kurulu ve yöneticilerinin, disiplin süreçlerine veya bağımsız yargı kurullarının işleyişlerine ve kararlarına herhangi bir etkisi mümkün değildir. TFF görevlileri müsabakalara ilişkin raporlarını Futbol Yönetim Sistemi (FYS) üzerinden düzenlemekte ve bu raporlara kimsenin müdahale etme ihtimali bulunmamaktadır. Herhangi bir kulübün hukuka aykırı olarak korunması, kollanması söz konusu olmayıp, Federasyonumuz her kulübe eşit mesafededir. Futbolun tüm paydaşlarını kurum ve kurulları töhmet altında bırakan açıklamalardan kaçınmaya ve sağduyulu olmaya davet eder, bir kez daha hoşgörünün ve birlikteliğin simgesi olan Ramazan Bayramı'mızın Türk futbol camiası için hayırlara vesile olmasını dileriz."