TGC Başkanı Olcayto'dan 'Hürriyet' açıklaması: Meslektaşlarımızın yanındayız

31.10.2019 17:37 MEDYA

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Hürriyet gazetesindeki işten çıkarmalar ile ilgili açıklama yaptı. Olcayto, "TGC olarak meslektaşlarımızın yanındayız" dedi.

"Gazetecilik her türlü baskıya karşı hep ayakta kalmıştır" diyen Olcayto, "Ama gazetecilere bu zulmü reva görenler basın tarihinden ya silinmişler ya da geriye anımsanması bile istenmeyen kötü izler bırakmışlardır" ifadelerini kullandı.

"HÜRRİYET, İKTİDARIN GÜDÜMÜNE GİRDİĞİNDEN BERİ SU ALMAYA BAŞLADI"

TGC Başkanı Turgay Olcayto'nun açıklaması şöyle:

“Yıllardır Babıali’nin 'Amiral Gemisi' diye bilinen Hürriyet gazetesi iktidarın güdümüne girdiğinden beri su almaya başlamıştır.Önceki gün gazetede gerçekleştirilen işten çıkarmalardan geminin batma aşamasına geldiğini gözlemliyoruz.

Hürriyet'te deprem sürüyor: İşten çıkarmalar devam ediyor iddiası Hürriyet'te deprem sürüyor: İşten çıkarmalar devam ediyor iddiası

"TEBLİĞ İLE İŞTEN ÇIKARMA EYLEMİNE İLK KEZ TANIK OLUYORUZ"

Üstelik gazetenin Genel Yayın Müdürü’nün ve Sorumlu Editörlerin haberi olmaksızın, onayları alınmadan mesleğe uzun yıllar emek vermiş değerli gazetecilerin evlerine 'tebliğ' ile işten çıkarılma eylemine ilk kez tanık oluyoruz.

Uzun yıllar bu mesleğe emek vermiş bir gazeteci olarak çok üzüldüm. Her biri ayrı bir değer olan gazeteci arkadaşlarımızın giderek büyüyen işsizler ordusuna katılması yalnız kendileri açısından değil Hürriyet okurları açısından da büyük bir üzüntü kaynağıdır. Medyayı ve gazeteciliği denetim altına alacağız diye uğraş veren iktidarın hem kendi basın tarihimizi hem de yurt dışındaki gazeteciliğin gelişimini yeniden izlemeleri ve okumaları gerektiğini düşünüyorum.

"GAZETECİLİK HER TÜRLÜ BASKIYA KARŞI HEP AYAKTA KALDI"

Gazetecilik her türlü baskıya karşı hep ayakta kalmıştır. Ama gazetecilere bu zulmü reva görenler basın tarihinden ya silinmişler ya da geriye anımsanması bile istenmeyen kötü izler bırakmışlardır. Her zaman olduğu gibi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti halkın haber alma hakkına sahip çıkan, emek veren meslektaşlarımızın yanında olacaktır.”